Facebook, Letgo rakibi seri ilan servisi Marketplace’i devreye aldı

Facebook’ta alım-satım için bildiri yayınlanan Grup sayfalarının ziyaretçi sayısı aylık 450 milyonu geçiyor. Facebook, bu yaygın pratikten yola çıkarak platformunda kritik bir özelliği devreye alıyor. Marketplace adlı özelliğini açtığını duyuran Facebook, Craiglist, Letgo hatta Zebramo gibi popüler küresel ve yerel mobil çabuk duyuru girişimlerine rakip oluyor.

Facebook’un bugün tanıttığı Marketplace, Facebook’ta ayrı ve bağımsız bir sekme olarak kurgulanmış. Facebook esas uygulamasının en daha alçak satırına eklenen pazar yeri ikonuyla erişilebilen Marketplace, halihazırda aşina olduğumuz Letgo ve sözde mobil hızlı ilan uygulamalarına fazlasıyla benziyor.

Konum tabanlı olarak çalışan Facebook Marketplace açılışta size yakınınızdaki kişilere ait ilanları gösteriyor. İlanları en tepedeki arama kutusunda, konum, konut eşyaları, elektronik gibi kategoriler ve fiyat gibi filtrelere göre ilanları sıralayabiliyorsunuz. Marketplace’te konumunuzu değiştirerek arama yapmanız, ürünle ilgili detayları görmeniz ve muhakkak satıcının Facebook profilini görmeniz olası. Hızlı duyuru uygulamalarının bir öteki popüler özelliği mesajlaşma ise Marketplace’te Facebook Messenger ile tamamlanıyor. Alıcılar ya da satıcılar Marketplace’teki ilanlar için Messenger yoluyla önerge verip, görüşmeye başlıyor. Satmak işlemi ise Facebook Marketplace dışarıda gerçekleşiyor, yani şirket ödeme işlemini platformunda yaptırmıyor, en azından şimdilik.

Facebook Martketplace ile ilan atamak de asgari mobil hızlı bildiri uygulamaları değin basit. Yapmanız gereken ürünün fotoğrafını çekip, ayrıntı bilgileri girmek, konum bilginizi doğrulamak ve ilanı Facebook Marketplace’te paylaşmak.

Facebook Marketplace ilk etapta ABD, Birleşmiş Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda elde etmek üzere dört pazarda kullanıma sunuluyor. Facebook iOS ve Android uygulamalarından kullanılabilen yeni özellik, bu pazarlarda yeterince popüler ışık halkası geldiğinde, küresel açılımı yapacak. Mobil hızlı ilanların dünya çapında kazandığı sürat düşünüldüğünde Facebook’un çok uzun zaman beklemesine lüzum kalmayacak gibi görünüyor.

Anahtar Kelimeler: