Almanyada uzun yıllardır Mainz formasıyla Bundesligada çaba eden Yunus Mallı, bu sezon da ligin en fazla konuşulan futbolcuları arasında yer alıyor.

Şu esas kadar Bundesligada 19 maçta 8 golü ve 6 asisti yer alan Yunus, hem kulübünün 29 golle ligde en fazla gol atan oyuncuları listesinde Mohamad Zidanla birlikte zirvede. İşte böyle başarılı bir döneminde ulusal futbolcumuz, FANATİKin sorularını yanıtladı, çarpıcı talimatlar yaptı. Şimdi söz, 24 yaşındaki oyuncumuzda:

“İyi bir sezon hazırlığı geçirdim. Teknik direktörümüz Martin Schmidt de bana çok güveniyor. Maçlarda zaman almam ve takımın bana olan inancı, özgüvenimin de yüksek olmasını sağlıyor.”

‘Şüphesiz eksiklerim var

“Sezona iyi başladım ve umarım böyle devam ederim. Hedefim birincil maçta bir gol daha atıp, kulüp tarihinin en golcü oyuncusu elde etmek. Benim en etkili olduğum pozisyon, forvet arkası yani 10 numara. Natürel ancak eksiklerim de var ve bunları ve iyi yönlerimi de geliştirmeye devam ediyorum. Almanyada kariyerimi sürdürüyorum. Bundesliga, İngiltere Premier Ligi ile birlikte dünyanın en iyi iki liginden biri. Burada uyumlu olarak oynuyorum ve iyi performans gösteriyorum. Kariyerim namına Şampiyonlar Liginde aralıksız oynayabileceğim, beni bir adım ileri götürecek bir kulüpte oynamak isterim. Ama bunun ne süre olacağını bilemem.”

‘Bunu değerlendirmek lazım

“Türkiyeye gelirsek... Natürel fakat ileride ülkemde futbol oynamak isterim. Orada futbol oynamak ve yaşamak nasıl olur bilemiyorum. Ancak bir hakiki var; kendimi şu an Almanyada iyi hissediyorum. Amacım Avrupada kalmak ve kariyerimi burada devam etmek. Çünkü bir futbolcu olarak Bundesligada oynamak ve Avrupada belli bir yere gelme şansı varken, bunu değer biçmek lazım. 24 yaşındayım ve şu lahza Türkiyeden koskocoman bir teklif gelse bile, para benim için ikinci planda olur. Bu yaşta düşüncem, ‘kendimi nerede geliştirebilirim üzerine kurulu.”

‘Vatanım için oynamak bambaşka

“Almanya yerine milli takım tercihimi Türkiyeden yana kullandım. Fatih hocamızla konuştuktan daha sonra da, o kadar düşünmeye gerek kalmadı. Bu kararı verdiğim için çok mutluyum ve hiç pişman değilim. Sonuçta burada gelişen ve futbol oynayan Türk oyuncular, kendi kararlarını veriyor. Kimi Almanya için oynuyor, kimi ülkesi için oynamak istiyor. Ama vatanım için oynamak farklı bir duygu. Türkiyenin çok iyi bir kadrosu olduğunu düşünüyorum. Avrupanın manâlı liglerinde oynayan futbolcularımız var. Bizim hedefimiz, önümüzdeki 2018 Dünya Kupası olduğu gibi her büyük organizasyona yeralma.”

‘Daha Aşağı yapıya önem verilmeli

“Gelişme anlamında ülkemizde olur ya alt yapıya daha fazla siklet atamak gerekli. Mesela Almanyada mükemmel oyuncular yetişiyor ve burada onlara çok ağırlık veriliyor. Bu konuda daha çok araştırmalar yapılması gerekli. Ben 6 yaşındayken futbol eğitimine başladım. 15 yaşında MGladbachın futbol okuluna gittim. Kendimi, keza futbola hem de eğitimime verebildim. Profesyonel ortamda olmam, gelişmem namına fazla önemliydi.”

‘Bizim için en iyi örnek Arda

“Mesut Özilin ve İlkay Gündoğanın Almanyayı seçim etmelerinin, büyük takımlara gitmelerinde başlıca sebep olduğuna katılmıyorum. Şüphesiz yardımı olmuştur fakat Türkiye için de oynarsanız, büyük bir kulübe gidebilirsiniz. Her şey performansınıza ast. Bunun en iyi örneğini Arda Turan gösterdi. Kendisi başarılı futbolunun karşılığını Barcelonaya transfer olarak aldı.”

‘Türkiyede derbi maçları zevkli

“Almanyada futbol, tıpkı Türkiyede olduğu gibi en kayda değer spor. Burada da tenkit var fakat Türkiyede eleştiriler daha farklı ve daha çabuk oluyor. Benim dışarıdan gördügüm, oyuncular için bu durumun büyük bir baskı yarattığı... Bundesligada takımlar için taktik ve sistem çok manâlı. Tempo da daha yüksek. Türkiyede ise özellikle derbi maçlarını izlemek büyük hoşgörü.”

‘Kendimce Messi Ronaldodan iyi

“Futbol dünyasında misal aldığım bir futbolcu yok. Muhakkak yüksek seviyedeki manâlı oyuncuları izleyip, bir şeyler öğreniyorsunuz. Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo bu söylediğim seviyenin zirvedeki isimleri. Ancak bana kadar Messi, Ronaldodan biraz daha iyi. Messiyi benim için ayrı kılan özellikleri, 3-4 oyuncuyu geçebilmesi, kolay adam eksiltmesi ve fazla gol atması.”

‘Mainza çok şey borçluyum

“Borussia MGladbachın daha alçak yapısında yetiştim ve Mainzla birlikte profesyonel kariyerime adım attım. Kulübüme çok şey borçluyum. Şu an kariyerimde geldiğim noktanın gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Gelişimin sınırı değil ve felsefem, ‘Durmak yok, çalışmaya devam üzerine kurulu. Geçen sezonu ligde 6. sırada bitirdik ve kulüp tarihinde ilk önce Avrupada gruplara kaldık. Umarım daha da iyisi olur.”


İlgili: Futbol Almanya LigiMainz 05
Anahtar Kelimeler:
futbol lig puan durumu fikstür turkcell