TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Türk futbolunda tekrar yapılanmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Kulüplerin geçici tedbirlerle ayrıca yarışması ayrıca de faiz yükü aşağı hayatını sürdürmesi çok zor." dedi. 

AA'nın  sorularını yanıtlayan Güreli, Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının yayını için geçen hafta yapılan ihalenin 500 milyon dolara tip bulduğunu anımsatarak, yeni dönemde kulüplerin gelirlerinde yüzde 35-40 oranında bir çoğaltma olacağını söyledi.

Kulüplerin kasalarına girecek bu parayı fazla özenli harcaması gerektiğini vurgulayan Güreli, "İyi bir ihale oldu. TFF ile Kulüpler Birliği Vakfının müştereken oluşturduğu bir komisyon, başarılı bir ihale sonuçlandırdı. Havuz sisteminin başladığı 1996 yılından itibaren 17-18 kat artma sağlanmış oldu." diye konuştu.

TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Süper Lig kulüplerinin borçlarında son yıllarda büyük bir artış olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kulüplerin 10 sene önce 1 milyar, 5 sene önce 2,5 milyar, bugün de 5 milyar lira civarında borçları var. Bu sayı çok güvenli olmayan bir boyuta gelmiş durumda. Zira Süper Lig kulüplerimiz 500 milyon lira civarında bir hasar üretiyorlar. Yani karlı bir işlem değil. Dolayısıyla bu zarar, borcun her sene artmasına neden oluyor. Bu borç da katlanarak büyüyor. Bu borç miktarına bir yerde 'dur' çağrıda bulunmak lüzumlu. Bunun da tek yolu TFF olarak yürürlüğe koyduğumuz lisans talimatı. UEFA sistemi ile benzer olan bu sistemde denk bütçe prensibi var. Kulüpler bu prensibe uygun bir şekilde hareket edip, her yıl gelirlerinin yüzde 10-20'si değin borç kapatmaya içten giderlerse bu meslek çözüme kavuşur."

Güreli, lisans talimatı çerçevesinde TFF 1. Lig'den 6 kulübün puanının silindiğini hatırlatarak, "Lisans talimatında iki esas kaide var. Birisi borçlu olmamak diğeri de eşit hesap. Burada tanınan tutku rakamı, giderlerin, gelirlerin yüzde 20'sini aşmamasıdır. Hiç affedilmeyen sınır yüzde 35'in aşılmasıdır. Yani 100 lira geliri olan bir kulübün 135 lira üstünde bir giderinin olması hiç bir şekilde kabul edilemiyor." ifadelerini kullandı.

"Kulüplerin geçici tedbirlerle hayatını sürdürmesi fazla baskı"

Hüsnü Güreli, kulüplerin yaşadığı finansal sorunlar sebebiyle önceki sezonlara tarafından, bilhassa transferde daha titiz davranmaya zorunlu kaldığına dikkati çekti.

UEFA ile anlaşmaları olan kulüplerin futbolcu satmadan ya da öz kaynaklarını arttırmadan aktarma yapamadığını vurgulayan Güreli, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu zaten doğal bir sonuç. Bu Türk futbolunun küçüleceği anlamına gelmez. Ekonomide küçülerek büyüme diye bir kavram var. Burada öz kaynaklara dönme, altyapı ve daha değişik sistemler teşvik edilebilir. Acemi ve altyapılardan profesyonelliğe geçişlerin teşvikiyle, olur ya Türkiye çapında bir futbol akademisi projesiyle olabilir. Türk futbolunun kalkınma dönemini yaşaması şart. Kulüplerin geçici tedbirlerle ayrıca yarışması ayrıca de faiz yükü aşağıda hayatını sürdürmesi çok kuvvet. Her kulüp mecburen buraya gelecek. Gönül ister ancak koşullar kulüplerimizi zorlayarak buraya getirmesin, kendimiz bilinçli olarak yapalım. TFF olarak, Kulüpler Birliği Vakfı ile bir seminer yapacağız. Lisans talimatını anlatacağız. Denizin bittiğini anlatacağız. Buradan çıkışın nasıl olması gerektiğini anlatacağız."

"İhalenin yarısı Türk lirası bazındadır"

Hüsnü Güreli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yayın ihalesi sözleşmesinin Türk lirası olarak yapılması gerektiğine yönelik değerlendirmesine katıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:
"Türkiye'de tüm sözleşmelerin Türk lirası ile yapılması ulusal bir tayin olarak sağlanmalı. Ola Ki bunun için bir kampanya bile yapılabilir. Ama bizim ihalede, daha önce hukuken teknik şartname yazılıp yayınlandığı ve buna uygun olarak ihale sonuçlandığı için hemen bir değiştirme yapma imkanımız bulunmamakta. Zaten içten bulduğumuz bu taleplerin yarısını karşılamış durumdayız. 2010 yılından itibaren ihalenin yarısı Türk lirası bazındadır. Kulüplerimizin bütün transferleri ve futbolcu ödemeleri maalesef sözleşme serbestisi gereği dolar ve avro ile yapılmış. Burada kulüplerin de bir şekilde ayakta kalabilmeleri ve korunabilmeleri açısından bir kısmı dolar olması düşünülmüş. 6 yıl önce bu şekilde dizayn edilmiş. Bizim TFF olarak bir dahlimiz ve tahsilatımız değil. Gönül ister ki futbolcuların sözleşmelerini, onları ikna ederek Türk lirası ile yapalım. Şayet bir sonraki ihalenin tamamını Türk lirasına çevirmek çok rahatlıkla muhtemel olabilir."

Hüsnü Güreli, Süper Lig maçlarının yayın ihalesini şampiyon kuruluşun, Avrupa'da 40'tan pozitif ülkede yayınlama yaptığını vurgulayarak, "Süper Lig maçları Avrupa'da yayınlanacak. Bu şekilde bir dilekçe olacağından eminim." görüşünü dile getirdi.


İlgili: Futbol Spor Toto Süper Lig