Penaltı canavarının hayali Avrupa!

Güngörenden Bursaya gitti. 21 yaşına girmişti. Yetenekliydi ama İvankov, Carson gibi isimlerden eldivenleri kapması kolay değildi. Sabırla bekledi. Şenol Güneş, Freyi kadro dışı bırakıp kaleyi ona verdi, cümbür cemaat ‘risk dedi ama muhteşem bir sezon geçirdi. Güneş gitti, Ertuğrul Sağlam geldi. Onun kazandığının 5 kat fazlasına Merti getirdi, kaleyi de ona verdi.

Oysa Harun Tekin ne çalışmaktan ne de hayallerinden vazgeçti, milli takıma kadar gitti. Harun Tekin, geçen sezon Antalyaspor maçında Etoo, Beşiktaş karşısında Gomez, bu sezon ise Kasımpaşa mücadelesinde Tunay Torun, Gaziantepspor önünde Ghilas ile Rizespor karşılaşmasında Kweukenin kullandığı penaltı atışlarını kurtararak, bu alanda 5te 5 yaptı.

Bu süreci ise FANATİKle paylaştı: “Penaltı kurtarmak şans. Yani yüzde 50, yüzde 50 ihtimaliniz var. Vuran oyuncuyu iyi peşine düşüp takip etmek ve hislerinizle hareket etmek. Ben böyle yapıyorum. Çok mutluyum. İnşallah bundan sonra da böyle devam ederim. Gelişime daima açık edinmek gerekiyor. Kariyerimin dönüm noktası Şenol hocanın bana verdiği o şanstı. Kazanç gelmez beni oynatacağını söylemişti. Şenol hocanın farkı oyuncuya özgüven veriyor olması. Bu sayede ulusal takıma dışarı giden oyuncu sayısı da yükseldi. Hikayem Menemende başladı. Amatördük o süre. Oradan Güngörene 2. Lige gittim. Bursayla bir kupa maçım vardı. O maçtaki performansımla Bursaspora transfer oldum. Herinsanın hayalleri vardır. Benim de hayalim Bursaspor gibi büyük bir takımda oynamaktı.”

‘Psikoljim bozulmuştu'

Mert senden fazla daha yüksek bir ücrete geldi ve değiştirme kaldın. Bu seni bozdu mu?
 
“Mert benim çok sevdiğim bir kardeşim. Hiçbir zaman bir sıkıntımız olmadı. Bununla alakası değil fakat ben sahiden iyi bir sezon geçirmiştim. Natürel ancak, o sezondan sonra değiştirme kalmak beni fazla üzdü, psikolojimi de fazlasıyla bozdu. düşündüm. Bu hırs da beni daha iyi konuma getirdi. Önemli olan Bursaspora en iyi şekilde katkı maddesi atamak.”

‘Ömer Uzunun katkısı büyük

Yetenekli oyuncular için menacerlik tercihi manâlı. Sen ne düşünüyorsun bukonuda?
 
“Genç oyuncuların menacer konusuna da dikkat etmesi gerekiyor. Ömer Uzunla ben uzun süredir çalışıyorum. her zaman genç oyuncuların ardından duran, yanına olan bir isim. Bu işi para için değil, öncelik olarak genç oyuncuları daha iyi yere getirmek için yapıyor. Sağolsun, onun da buralarda olmamda emeği çok ama koskocoman.”

‘Gençlere sabredilmeli

"Türkiyede kaleciler var. Genç yaşta daha fazla talih verilse potansiyeli olan isimlere şüphesiz daha iyi yerlere gelebiliriz. Avrupaya da gitmenin anahtarı birazcık bu. Malesef ülkemizde bu sorun var. Katlanma eksik gençlere. Gerçekte fena gol de yeseler biraz daha fazla sabredilmeli. Ben 27 yaşındayım. Geç yok, ancak bu performansı daha genç yaşta da gösterebilirdim, tabii bunun için oynatacak cesaret gerekiyor. Zorlama olmaması gerekiyor."

‘Üstünlük niçin olmasın

"Ne kadar nitelikli oyuncu gelirse gelsin biruyum süreci gerekiyor. Bizim de pek bir sürece ihtiyacımız vardı ve bunu tez atlattık ekip olarak. Bursasporun her sezon şampiyonluk ihtimali var. Bu sezon da böylece. Şu an böyle bir hedef koymuyoruz fakat her hafta daha iyi duruma gelmek istiyoruz. Ana hedefimiz şu an Avrupaya gitmek, natürel üstünlük da neden olmasın."

‘Musleraya kimse itiraz edemez'

"Nitelikli yabancıya kimse bir şey diyemez. Fena bir yabancı kaleci bakmak üzüyor beni ligde. Muslera gibi kaleciler gelecekse kimse itiraz edemez. Türkiyede en iyi kaleciyi söyleyecek olursam katiyen kendimi söylemem. Tanıdık Olmayan olarak natürel ama Muslera. YerlideyseVolkan Babacan, Övünç ve Volkan Demirel. Mert de böylece iyi bir kaleci. Ulusal takım için fazla kaleci var. Öğretmen bu konuda zorlanıyordur tercih yaparken."

‘Euro 2016da başarısız değildik

"Ulusal takıma birincil çağrıldığımda doğrusu beklemiyordum. Fazla fakat fazla mutlu olmuş, duygulanmıştım. En büyük kibir insan için. Ülke olarak Euro 2016da edinmek fazla değerliydi. Benim adıma da Bursasporu temsilen orada yer olmak oynamasam da önemliydi. Bir başarı yakalayıp oraya gittik. Çok güçlü takımların aralarında yer aldık. Başarısızdık diyemem, son asıl dek minik de olsa şansımız vardı. Arda, Selçuk, Burak, Gökhan Gönül... Hepsi önemli oyuncular. Euro 2016dan sonra bir zaman kadroda olmamaları fazla konuşuldu. Hocanın kararıydı, bu konuda bir şey diyemem. Hocaya her konuda saygı duymak zorundayız. Gördüğüm, oynadığım en yetenekli oyuncu Arda Turan."

‘İstanbul değil Avrupa

"Bursa büyük bir camia. Buraya kendinizi kabul ettirmek zordur. Lakin sağolsun taraftarımız beni çok seviyor. Buradan biri oldum artık. Hedefim uzun yıllar buraya hizmet etmek. 2020ye kadar sözleşmem var. Lakin olabilirse Bursaya katkı sağlayıp Avrupaya gitmek istiyorum. tekrar tekrar hedefim büyük. Yani İstanbul yok, Avrupayı istiyorum."


İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigBursaspor
Anahtar Kelimeler:
penaltı futbol haberler haber isviçre