O taraftara takipsizlik!

Fenerbahçe ile Galatasaray Odeabank erkek basketbol takımları aralarında geçen sezon oynanan maçta, bir birey hakkında ''hakaret taşıyan tezahürat'' suçundan dava açılırken, çıkan olaylarda yüzüne tükürülen antrenör Zeljko Obradovic şikayetçi olmadığı için savcılık bu konuda takipsizlik kararı verdi. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, belirsiz Oğuz Beltek'in Galatasaray Odeabank- Fenerbahçe Basketbol takımları arasında 29 Mayıs 2016'da Abdi İpekçi Arena'da oynanan müsabaka esnasında hakaret içeren tezahürat yapması nedeniyle emniyet görevlilerince yakalandığı belirtildi. 

Beltek hakkında spor müsabakalarını seyirden yasaklanma tedbiri uygulanmaya başlandığı kaydedilen iddianamede, kesin olmayan hakkındaki işlemin adli para cezasını gerektiren ve ön ödemeye tabi olduğuna dikkat çekici edildi. 

Şüpheliye yapılan tebligata rağmen adli para cezasını süresi içerisinde ödemediği bildirilen iddianamede, Beltek'in ''hakaret içeren tezahürat'' suçundan 15 günden eksik olmamak üzere adli para cezasına çarptırılması istendi. 

Davanın duruşması, ilerleyen günlerde Bakırköy 3. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesinde görülecek. 

- Takipsizlik kararı 

Öte Taraftan, Fenerbahçe Spor Kulübü avukatı Abdurrahim Erol'un Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic'in yüzüne tükürüldüğü ve Aslı Duru ile Defne Patır'a maddesel saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle davacı olduğu soruşturmada, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verildi. 

Kararda, elde edilen kanıtlar, yapılan soruşturma ve şüphelilerin ifadelerine tarafından, müsabaka bitiminde Başantrenör Obradovic'in yüzüme tükürülmesi fiilinin şüphelilerden Oğuz Beltek tarafından gerçekleştirildiğine dair delil elde edildiği, Beltek'in mağdurlar Duru ile Patır'a bedensel saldırıda bulunduğuna dair soyut iddia ve şikayet haricinde herhangi bir kanıt elde edilemediği ve rapor bulunmadığı belirtildi. 

Obradovic'e yönelik hakaret ile Aslı Duru ve Defne Patır'a karşın basit yaralama suçlarının şikayete alt olduğu kaydedilen kararda, mağdurlar tarafından usulüne uygun olarak üretilmiş bir şikayet bulunmadığı anlatıldı. 

Kararda, Fenerbahçe Spor Kulübü avukatının mağdurlar adına iddia ve şikayet olunan suçlardan dolayı yetkisi bulunmadığından hakaret ve yaralama suçları açısından soruşturma ve kovuşturma koşulunun gerçekleşmediği, bu sebeple kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği bildirildi. 


İlgili: Basketbol TBLFenerbahçe Galatasaray Odeabank