Nihat Zeybekci'den TFF'ye flaş çağrı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Futbol Federasyonu'na naklen yayın ihalesini dolar yerin TL olarak alması çağrısında bulundu.

Denizli'ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Futbol Federasyonu'na, yaptığı naklen yayın ihalesindeki bedeli yayıncı kuruluştan dolar olarak yok, TL olarak alması yönünde sözleşmeyi güncelleme çağrısı yaptı.

Merkez Bankası'nın para satarak piyasaya müdahalesini içten bulmadığını bildiren Zeybekci, 0.50 baz puan faiz artırımını da, Nasıl oysa, son 8 ayda 2.5 puan aşağıya getirmeyi başardıysa, bununla ilgili egemen bir karar aldıysa son adımıyla da azami 0.50 puanlık müdahaleyle de ayrıntılarıyla bağımsız kendi almış olduğu bir karardır. Yani 2.5 düşürürken bravo, 0.50 artırırken kötü Merkez Bankası demeyeceğim. Bu anlamda egemen karar alma yetkisini ben onaylıyorum dedi.

BAKAN'DAN TFF'YE ÇAĞRI

Eximbank kredilerinin döviz bazındaki dönüşlerinin TL olarak yapılabilmesi imkanının sağlanmasının son derece kayda değer bir gelişme olduğunu, devletin TL'leşmesi, ulusal parayı ayrıcalıksız kullanması, hiçbir devlet kurumunun satın almalarda ve ihalelerde başka para birimlerini kullanmaması hassasiyetini benimsemek gerektiğini söyleyen Zeybekci, Türkiye Futbol Federasyonu'na da yayınlama ihalesinin bedelini TL olarak alması çağrısı yaptı.

Zeybekci, Futbol Federasyonu yaptığı ihalede buradan açık açık çağrıda bulunuyorum. Eğer bu sözleşme imzalanmadıysa bunun baştan gözden geçirilerek TL olarak Futbol Federasyonu göre yayıncı kuruluşa 'Gel bu sözleşmeyi TL olarak yapalım, bana döviz getirme' diyecek bir şekilde dönüştürülmesinin de bence Türkiye'deki bu söylemi, bizim eğilimlerimize de takviye verme anlamında cüzi bile olsa, sembolik de olsa manâlı olduğunu düşünüyorum dedi.

(DHA)


İlgili: Futbol Spor Toto Süper Lig
Anahtar Kelimeler:
haber çağrı flaş futbol nihat