İngiltere'deki taciz skandalı büyüyor!İtiraflar tekrar tekrar!

Geçen hafta taciz konusunda ilk açıklamayı yapan eski futbolcu Andy Woodward BBC'deki programda gözyaşlarını tutamadı.

Chris Unsworth ve Jason Dunford da, ilk önce kamuoyu önünde Crewe Alexandra takımının antrenörlerinden olan Barry Bennell (Fotoğrafta manchester City formasıyla görülüyor, 1983 yılı) göre cinsel tacize maruz kaldıklarını öne sürdü.

Unsworth, 100'e yakın kere tecavüze uğradığını bahis etti ve şimdiye değin bunu tek bir kişiye dahil söylemediğini belirtti.

3 kere hüküm giyip cezaevine girdi

Taciz iddialarında adı geçen 62 yaşındaki Barry Bennel şu başlıca değin çocuklara taciz suçlamasıyla üç kere hüküm giyip cezaevine girdi.

bununla beraber izci liderliği de yapan Bennel, 1998 yılında ABD'de bir mahkeme göre 9 sene hapis cezasına çarptırılmış ve 4 yıl hapis yatmıştı.

Bennell, 2015 yılında İngiltere'de bir mahkeme kadar Macclesfield'deki bir eğitim kampında bir erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan 2 sene hüküm giydi. Bu cezasını da çektikten daha sonra İngiltere'nin Milton Keynes kasabasında yaşamaya başladı.

Geçen hafta Andy Woodward'ın yaptığı ilk açıklamayı çoğu eski futbolcunun çocukluklarında antrenörler göre taciz edildiklerine dair anlatımları izledi.

Bu şikayetlerin bildirilmesi için açılan telefon hattını ilk iki saat içinde 50 kişi aradı.

'50 ila 100 kere tecavüze uğradım'

BBC programında konuşan 44 yaşındaki eski futbolcu Chris Unsworth, sessizliğini yıllar sonradan niye bozduğunu açıklarken, "Anlatırsam, bunun herkese faydası olur diye düşündüm" dedi.

Unsworth önce Manchester City genç takımında oynamış aynı takımla çalışan antrenör Bennel ile birlikte 1980'lerin ortalarında 12 yaşındayken Crewe'a geçmişti.

Programda Barry Bennel'in evinde fazla kez yatıya kaldığını anlatan Unsworth, Bennel'in ara sıra yatağına iki ya da üç erkek çocuğu pat diye alıp hepsini taciz ettiğini söyledi.

"Bunu birbirimizle hiç konuşmadık" diyen Unsworth "50 ila 100 defa tecavüze uğramışımdır" dedi.

Eski futbolcu taciz başladığında 9 yaşında olduğunu söyledi.

'Bana ızdırap etti'

Jason Dunford da bir futbol yarışmasını kazanarak gittiği tatil kampında Bennel'in kendisini tacize teşebbüs ettiğini, kendisinin şiddetle tepki göstermesi üzerine Bennel tarafından sonradan cezalandırıldığını söyledi.

Dunford, "Bana eziyet etti. Oynayacağımı söyledikten sonradan takımdan çıkardı" diye konuştu.

Jason Dunford, daha ileriki bir tarihte bir diğer antrenörün de kendisini tacize yeltendiğini, bu antrenörün evinde aynı yatakta kaldıklarını anlattı:

"Diğer iki çocukla maçtan önce yatıya kaldık, benzer yatakta yattık. Bana dokunmaya başladı, elini ittim. Sonradan uyandığımda diğer çocuklardan birini ellediğini gördüm" dedi.

Dunford bu olayla ilgili polise ifade de verdi.

'Artık yargı istiyorum'

Cheshire Emniyet Müdürlüğü, Woodford'un açıklamalarından bu yana 11 kişinin daha polise başvurduğunu söyledi.

Bunlardan biri de yine BBC televizyon programına çıkan 44 yaşındaki eski Crewe oyuncusu Steve Walters'dı.

Steve Walters da Woodward'ın açıklamalarından sonradan yıllardır gizlediği şeyleri anlatma ihtiyacı duyduğunu söyledi.

"Çok şahlanmış ve fazla kırgındım ama bununla beraber omuzlarımdan yüzlerce ton önem kalkmış gibi oldum" dedi.

Walters ünlü isimler de dahil tacize uğrayan tüm oyuncuların ortaya çıkıp anlatmasını istedi ve "Bundan Böyle hak istiyorum" diye konuştu.

İngiltere Futbol Federasyonu, 2001 yılından bu yandan çocukları korumaya yönelik yeni kurallar uyguluyor ve bütün takımların genç oyuncularla ilgilenecek bilirkişi bir sosyal yardım görevlisi bulunmasını koşul koşuyor.

Fakat çoğu eski federasyon görevlisi büyük takımların denetiminin kolay olduğunu buna rağmen gönüllü uzmanlarla çalışan daha alçak liglerdeki küçük kulüplerinin denetiminin daha baskı olduğunu söylüyorlar.

'Hiçbir şeyin üzerini örtmedik'

Oyuncuları temsil eden Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı Gordon Taylor ise BBC'ye federasyonun ve derneklerinin taciz söylentilerinden farkında olan olduğunu ama şu zamana kadar bir şikayet olmadığını dolayısıyla hiçbir şeyin üzerini örtmediklerini söyledi.

Buna karşılık Avam Kamarası Kültür, Medya ve Spor Komisyonu Başkanı Damian Collins sorunun çok çetin olduğunu bilhassa genç oyuncuların "taptıkları" antrenörlerini suçlamasının fazla baskı olduğunu kaydetti.

Rooney, diğer mağdurların da itiraf etmesini istedi

öte taraftan İngiltere Ulusal Takımı'nın kaptanı ve Manchester United'ın forvetlerinden Wayne Rooney, tacize uğrayan diğer futbolculardan yaşadıklarını kamuoyuna açıklamalarını istedi. Çocuk tacizlerine karşısında savaşan NSPCC Vakfı ve İngiliz Futbol Birliği'nin iki taraflı girişimiyle kurulan telefon hattının tanıtım gününe katılan Rooney, meslektaşı olan futbolculardan hiçbirinin bu girişimlerinden pişmanlık duymamaları gerektiğini ve cesaretleriyle örnek olmaları gerektiğini belirtti. (BBC Türkçe)


İlgili: Futbol İngiltere Ligi