Hoca sen ol!

Advocaatın yardımcıları Mario Been ve Cor Pot, 69 yaşındaki hocanın neredeyse eli ayağı. Özellikle Been gölge hoca gibi. Advocaat, onu “Birlikte başaralım. Benden daha sonra sen takımın başına geçersin” diyerek ikna etmiş.

Fenerbahçe'nin son dönemdeki yükselişinde bir ismin emeği oldukça büyük: Mario Been... Advocaat'ın birinci yardımcısı konumundaki Been, tabiri caizse başarıların peşinde bakımlı kahraman durumunda. Diğer asistan antrenör Cor Pot ile birlikte çalışan Been'in idman temposundan, muhalif analizlerine değin pek fazla konuda ilk adam olduğu bildirilirken, Advocaat'a taktik konusunda da danışmanlık yaptığı kaydedildi. Tümü bu kadar da değil...

TEK BAŞIMA UĞRAŞAMAM
Been, Advocaat'ın F.Bahçe'ye gelmesinde de etkili rol oynadı. 69 yaşındaki hocanın, öneri gelince "Türkiye'ye birlikte gidelim. Bana yardım et. Bu yaştan sonradan bütün işlerle tek başıma uğraşamam; fakat sen olursan başarırım. Her şey yolunda giderse, ben bırakırım, sen Cor Pot'la devam edersin" diyerek Been'i ikna ettiği, 'tamam' yanıtını alınca F.Bahçe'ye imza attığı bilgisine ulaşıldı.

Hocalık kariyerine alt yapılarda başlayan Been, teknik direktör olarak A takımlarda ödev aldığı dönemlerden itibaren deneyim kazandıkça maç başı puan ortalamasını yükseltmesiyle uyarı çekiyor. 2012-13 sezonunda Genk'le Belçika Kupası'nı kazanan 52 yaşındaki Been'in antrenörlük galibiyet oranları ise şu şekilde: 44.4 % Galibiyet, 23.2 % Berabere, 32.5 % Bozgun..

Fotomaç


İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigFenerbahçe