Football Leaks'in ucu Beşiktaş'a mı dokunuyor?

Dünya futbolunu sarsan, 12 Avrupa gazetesi kadar oluşturulan bir kurulun ortaya çıkardığı ve ‘Football Leaks olarak servis edilen ücret kaçakçılığı haberinin odağındaki isimlerden Jose Mourinho ve Cristiano Ronaldonun ünlü menajeri Jorge Mendesin Süper Lig bağlantıları, “İşin ucu Türkiyeye de mi dokundu” iddiasını gündeme getirdi.

Mourinho ve Ronaldonun suçlandığı konulardaki kilit isim olan Mendesin 1996da kurduğu ‘Gestifute menajerlik şirketi; değerleri iki haneli milyon eurolarla ölçülen birçok yıldızın menajerliğini üstleniyor. Portekizli menajer, Beşiktaşın Quaresma transferinde ve çoğu yıldızın Türkiyeye getirilmesinde de ismini duyururken aldığı ücretler uzun zaman konuşulmuştu. Beşiktaşın özellikle ‘fon aracılığı ile aldığı Almeida ve bonservisi elindeyken 3.1 milyon Avro ödenen Alves, Mendesin şaibeli transferi olarak yorumlanıyor. Mendes keza Simao, Fernandes, Bebe ve Sidneii menajerlik şirketi Gestifute aracılığı ile Beşiktaşa sattığı ve sırf kurul olarak 6 milyon 600 bin Avro aldığı biliniyor. Mendesin bu oyuncular için aldığı hizmet ücretleri şöyle:

Ricardo Quaresma: 2 milyon Avro, Hugo Almeida: 1.5 milyon Avro, Simao Sabrosa: 1 milyon Avro, Fernandes: 1 milyon 

Değeri fırladı

Bu transferlerin en uyarı çekeni ise J.Regufe Alves... Beşiktaş, 2011de Portekizliyi daha Atletico Madride attığı imza kurumadan renklerine bağladı. Alvesin değeri de aniden 6.2 milyon Avroya çıktı. Fakat Alves, Beşiktaşa imza atmadan 1 ay önce, Atleticoyla sadece 300 bin Avroya sözleşme yapmış, Portekizli futbolcu maça çıkmadan değerini 10a katlayıp Beşiktaşa 3.1 milyon Avroya gelmişti. Alvesin Türkiyeye gelmeden kariyeri boyunca 11 devlete ait maça çıkması da konuyu şaibeli hale getiriyordu. O dönemde bu transfer çoğu kez gündeme geldi, oysa kimse konunun üzerine gitmedi. Mendesin menajerliğini yaptığı bir öteki ad antrenör Carlos Carvalhal. Carvalhal, 2011-2012 sezonu öncesi Tayfur Havutçunun tutukluluk süresi sona erene değin muavin antrenör sıfatıyla vekâleten teknik direktör olarak Beşiktaşta ödev yapmaya başlamıştı. daha sonra, İstanbul BŞB (Medipol Başakşehir) ile anlaşmış, arkasından aldığı başarısız sonuçlar sonucunda ise 12 Kasım 2012 tarihinde İstanbul BŞBdeki görevinden istifa etmişti. Beşiktaş camiası bu isme de tepkiliydi.

Mendesin Türkiyede çalıştığı menajerler arasında A.B. de uyarı çekiyor. A.B. birçok yerli ve yabancı futbol yıldızının menajerliğini üstlenmiş durumda. (Fanatik)


İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigBeşiktaş
Anahtar Kelimeler:
haber spor latest news reader gündem