Erdoğan önerdi, G.Saray harekete geçti!Türk Lirası sözleşme!

Galatasaray, kur farkından daha fazla etkilenmemek için şimdiden harekete geçiyor.

Ücret, prim ve vergiler için teknik heyet ve futbol takımına 64 milyon euro ödeyen sarı-kırmızılılar, Türk Futbolunda devrim yapmaya hazırlanıyor. Yerli futbolcularla Türk Lirası üzerinden mukavele yapacak olan Cim-Bom, bu planını Kulüpler Birliğine de taşıyacak.

Dolardaki önlenemez yükseliş Galatasarayı harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, “Yerli para birimleriyle borçlanmanın yollarını arayalım” önerisinin kendilerine çok uygun olduğunu görebilen sarı-kırmızılılar, bu metodu uygulayacak.

Son dönemde, uluslararası gelişmelere yan olarak doların her geçen gün yükselmesi ve devletin bununla mücadele için sözleşmelerin Türk Lirası üzerinden yapılması çağrısına sessiz kalmayan Cim-Bom, Türk Futboluna öncülük yapmanın hazırlığı içerisine girdi. Faiz ve kur farkından dolayı her sene 40 milyon lirası uçup giden ve yeni gelişmelerle bunun artmasından çekinen Galatasaray Başkanı Dursun Özbekin, bundan daha sonra Türk futbolcularla yapılacak sözleşmelerin Türk Lirası üzerinden gerçekleştirilmesi için açıklamalar verdiği belirlendi.

Vergiler ve primlerle beraber teknik heyet ve futbol takımına şu an için senelik 64 milyon euro ödeyen ve UEFAnın Finansal Fair Play için getirdiği sınırın sadece 1 milyon euro aşağı olan sarı-kırmızılılarda başkan Özbekin, Türk futbolcularla TL üzerinden anlaşma yapılması düşüncesini genelleştirip Kulüpler Birliğinde de gündeme getireceği ve bunun Türk futbolunda köklü değişiklik sayılabilecek bir harekete dönüşmesi arzusunda olduğu açıklama edildi.

Daha önce de yapılmıştı

Galatasarayda Türk futbolcularla TL cinsinden kontrat yapılması ya da kur sabitlemesi fikri başlangıçta Ünal Aysal döneminde hayata geçirilmiş ancak bu, fazla uzun vadeli bir proje olmamıştı. Sarı-kırmızılılarda sözleşmelerin Türk Lirası üzerinden yapılması fikrine kulüp üyeleri de sıcak bakıyor ve destekliyor.


İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigGalatasaray
Anahtar Kelimeler: