Dünya Başakşehir'i konuşuyor!

Süper Lig'in yenilgisiz lideri Başakşehir'in başarılı performansı Dünya'da akustik uyandırdı. 

İngiliz Daily Mail'de 'Türkiye'nin minik ekibi Süper Lig'in tepesinde oturuyor' başlığıyla yayınlanan haberde lacivert-turuncu takım detaylarıyla masaya yatırılırken garip bir benzetme yapıldı...


 26 sene önce acemi liglerde oynayan bir ekipten, bugün Galatasaray ve Fenerbahçe'yle çaba eden bir takıma gelindiği, yaşanılanın peri masalı gibi olduğu belirtildi. Abdullah Avcı, Amerikalı ünlü işaadamı ve yatırımcı Warren Buffet'e benzetildi. Değerinin aşağı malları bulmak konusunda uzman bir kişi olarak bilinen Buffet gibi Türk teknik adamın da gözden kaçmış iyi futbolcuları keşfetmek konusunda haklı bir üne sahip olduğu ifade edildi. Son dönemde elde ettiği başarılara karşın Başakşehir'in maçlarını sadece 2 bin taraftarın peşine düşüp takip ettiğine uyarı çekildi.

Başakşehir ile ilgili analizde şu ifadelere yer verildi: 

"Her iyi hikayenin bir kahramana ihtiyacı vardır. Bu da öbür değil. Abdullah Avcı, ismi kulüple özdeşleşmiş bir ad. Başakşehir'deki serüvenine 2006'da başladı. Daha Sonra kulüp Süper Lig'e yükseldi. Avcı, yöneticilerle iyi bir birliktelik yakalamıştı ve kendisi Türkiye Ulusal Takımı'nın başına getirilene kadar da Başakşehir ligde ağırlığını hissettirdi...."

"Bu yüzden 2013'te ligden de düştüler lakin sonrasında hemen her yerde yükseldiler. Başakşehir ile Avcı'nın 2014'teki baştan bir araya gelmesinin peşinde takımı bitmiş topladı ve dördüncü sıraya taşıdı. Geçtiğimiz sezon da benzer başarıyı tekrarladılar. Bu sezona bir kaç destek ile başladılar. Emre Belözoğlu'nu kadrolarına kattılar ve 19 yaşındaki inanılmaz çocuk Cengiz Ünder'i aldılar.Sadece 1 milyon sterlin harcadılar..."

"Üç büyüklerle karşılaştırılırsa denizde bir damla gibi kalıyor. Yine bu sezon Fenerbahçe ve Galatasaray'ı yendiler, Beşiktaş ile berabere kaldılar. 8 golle ligin en az gol yiyen takımı durumundalar. Geçtiğimiz sezonlarla karşılaştırıldığında, daha çok da atan bazı durumuna geldiler. Gösterişli bir oyun tarzları değil fakat sanki sahalarını çabuk geçerek büyük risk yaratıyorlar. Diğer büyük ekiplerle maddesel anlamda doruk ölçüşemeyecek olan Abdullah Avcı, iyi organize olan bir takım kurarak bu açığı kapadı. Gençlerle deneyimli isimler aralarında bir denge oturttu"

Skorer


İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigMedipol Başakşehir
Anahtar Kelimeler: