De Jong Etkisi

Ajansspor yazarı Orkun Şener, Galatasaray'ın 3-1'lik Bursaspor galibiyetini değerlendirdi.

"Sneijder, Şubat ayından sonradan birincil golünü atmış ve mükemmel oynamış olabilir. Oysa dün akşam Arena'da farkı yaratan kuşkusuz De Jong'tu. Melo'dan sonradan Galatasaray'ın nihayet reel bir ön liberosu oldu.

Nigel De Jong, maçın başından itibaren Hakan ve Serdar'la savunma çizgisini mükemmel ayarlayıp, oyunu Bursa benzeri alanına taşıdı. Karşı Taraf kaleye yaklaşan oyunda, solda Linnes'in hücuma verdiği destekle beraber Bursa için o bölgeyi müdafaa etmek zorlaştı ve Sneijder'e alan açıldı. Wesley'in diğer maçlara nazaran sahayı enlemesine daha iyi kullanması da oyunun sıkışmaması adına olumluydu. Podolski, mobilize oyunuyla Sivok - İsmail ikilisine aralıksız potansiyel korkutma oluşturdu. Alman forvetin pas oyununa verdiği katkı maddesi, Galatasaray'ın muhalif benzeri alanda daha artı kalmasını sağladı. Atılan golde de aynı futbol dilini konuşan Sneijder - Podolski işbirliği sonucu, Yasin köşeye güzel bıraktı. Bursa'nın birincil atağında Kubilay'la bulduğu golden sonradan oyunu koparmak için 10 dakikası oldu oysa değerlendiremedi. Sendelemeyi bırakan Galatasaray, 25 - 45 arası bu sezonun en baskılı oyununu oynadı.

İkinci yarıya taraflar biraz daha dengeli başlasa da, Galatasaray savunmada tekrar delinmedi. Hakan - Serdar ikilisinin uyumu, Türkiye'yi EURO 2016'ya götüren süreçteki seviyesine varmak üzere. Bursa'nın hatalı hücum planının da bunda etkili olduğunu anlatmak olası. Del Valle oynasa şayet daha efektif olabilirlerdi ancak tüm bir plan yanlış olunca, şahısların üzerinde fazla durulamıyor. Attıkları golde olduğu gibi, savunmanın arasına oynamaları ve Batalla'yı yay civarında daha pozitif kulllanmaları gerekiyordu. Ekip içi dengeler için böylesini yerinde görmüş olmalılar.

 Sneijder'in frikik golü, zamanlama olarak fazla iyiydi. Üzerindeki gol stresini atması bir yana, dün gece oyunu sahiplenen bir Sneijder vardı. Böyle devam ederse, Galatasaray yarışta gösterişli olabilir çünkü Bruma'nın da düştüğü bu haftalarda en büyük farkı yaratacak adam tekrar Sneijder.

Bursa'nın değişikliklerinden daha sonra açılan oyunda daha pozitif kontra şansı yakalanabilirdi fakat 70'ten sonra Galatasaray'ın düşmesi ve değişikliklerin gecikmesi buna engel oldu. Uzatmada gelen kontra gol, maksat santrfor Eren'in uzun deparı ve Sinan'ın bencillikten sıyrılıp verdiği pasla daha manalı oldu.

Galatasaray için, uzun süre sonra bakımlı bir hafta sonu olacak. Riekerink, Linnes - De Jong - Podolski üçlüsünü Kasımpaşa maçında da kullanabilir. Formsuz oyunculardaki dinlendirilme sırasının ağır ağır Bruma'ya geldiğini düşünüyorum. Fazlasıyla tercih hatası yapıyor, her şeyi kendi yerine getirmek istiyor lakin bu imkansız. Takımın yükseldiği dün gece daha paylaşımcı olsa, skor çok daha ayrı olabilirdi. Kasımpaşa deplasmanında değil oysa içerideki Gaziantep maçında bu düşünülebilir.

Barışma Şimşek'i yazmadan bitirmek olmaz. Dün vermediği penaltı, hatayla açıklanabilecek bir şart yok. Galatasaray yönetiminden çıkıp kimsenin buna itiraz etmemesi de us alır gibi değil."


İlgili: Futbol Spor Toto Süper LigGalatasaray