Chapecoense uçağı ve kule arasındaki şok diyalog

Brezilya'nın Chapecoense takımını taşıyan 2933 sayılı RJ85 tipi uçağın düşmesinin ardından sır perdesi aralanıyor. Kule konuşmalarına göre acil iniş çağrısı yapmış olan bir öteki uçak daha var.

Chapecoense takımını Sudamericana Kupası finaline taşıyan LaMia Havayoluna ait RJ85 tipi bir yolcu uçağının nasıl ve niçin düştüğüne ait bilgiler ortaya çıkmaya başladı.72 gezgin ve 9 mürettebatıyla düşen uçaktaki yolcular önce Sao Paulo'nun Guarulhos Havalimanından tarifeli uçakla Bolivya'nın Viru Viru Havaalanına gelmişti. Oradan da LaMia Havayoluna ait charter uçakla maçın oynanacağı Medellin'e gitmek için her tarafta havalanmıştı. Uçağın pilot ekibinin, düşmeden önce ineceği Jose Maria Cordova yoklama kulesiyle yaptığı görüşmeler aydınlanmaya başladı.

Niçin aktarmasız uçulmadı?
Ama gelen bilgilere göre Brezilya kulübü başlangıçta Brezilya'dan Kolombiya'ya aracısız uçuş planlamıştı fakat bu plan LaMia şirketinin ne Brezilya ne de Kolobmiya menşeli olduğu gerekçesiyle reddedildi. Chapecoense'nin mütevazı bütçesi de diğer cins bir uçakla doğrudan doğruya sefer yapmaya müsade vermedi. Mevcut rotada karar kılındı. Ama finale çıkmış Chapecoense takımının iyi bir havayolu sponsoru olsa toplam 10 saat sürecek bu aktarmalı yolu doğrudan 8 saat 15 dakikada alabilirdi.

Santa Cruz ve Medellin arasındaki uçuş 1605 deniz mili uzunluğunda yani 2972 kilometre. öte yandan,  kısa ve orta mesafeler için tasarlanan Britanya üretimi standart bir RJ-85 tipi uçağın azami yakıtla alabileceği yol, resmi teknik raporlarına ve aşağıdaki grafikte yeşil çizgiyile gösterildiği üzere 1600 deniz mili yani 2960 kilometre. 

Yani, eğer uçakta protez bir yakacak tankı yahut uçağın düşmesi zorunlu. Tartma seviyesinin hafif olması hâlinde dahi kusur kaldırmayacak düzeyde bir rota planlanıyor ve uçuş esnasında herhangi bir aksama durumunda Bogota yakınlarında yakıtının biteceği sır değil.

Acele iniş izni verilmedi

Hikâyenin en yürek parçalayıcı kısmı ise Chapecoense'yi taşıyan 2933 sayılı uçağın yakacak problemleri nedeniyle Jose Maria Cordova havaalanı yoklama kulesinden iniş için öncelik istemesi ve aldığı cevap.

Pilot Quiroga: "İniş için öncelik istiyoruz, iniş için öncelik istedik. Yakacak problemimiz var."

Medellin Teftiş Kulesi: "Bir sorunumuz var, acil iniş yapan bir diğer uçak var. Devam edemezsiniz."

Kulenin bahsettiği uçak, Bogota - San Andres arasındaki seferini yapmakta olan ve yine yakacak ve yanı sıra teknik problemler yaşamış Viva Colombia Havayolu'na ait Airbus A320 tipi iki jet motorlu FC8170 sayılı uçağı. Öncelikli acele iniş izni Kolombiyalılara verilirken, havada Chapecoense'yi içeren uçak için 21 bin fitte kalması söyleniyor. Takriben 15 dakika her tarafında daireler çizen uçak, düşük hız ve alçak irtifada artan bir şekilde menzilini çoğaltmak istemesine karşın sonunda elektronik problemler de yaşamaya başlıyor. 

Kolombiya'dan Radio Caracol'un iddiasına tarafından pilot Miguel Quiroga acele iniş isteğini yineliyor. Kule bu kere izin veriyor fakat şiddet sorunları yaşamış vasıta Medellin'in 22 km güneyine, havalimanına 17 km kala düşüyor. LaMia firmasının yetkilisi ve eski bir asker olan General Gustavo Vargas'a göre eğer pilot inebileceğini düşünmeseydi devam etmez ve yakacak problemini çözmek için alternatif olarak belirlenen Bogota'ya yönelirdi.

Gelen haberler de bunu destekler nitelikte. Zira uçuş planında Medellin'e varış öncesinde başlangıçta Bolivya'nın Cobija kentinde, sonradan da Bogota/Kolombiya'da yakıt ikmâli öngörülmüş. Ancak Pilot Albay Miguel Quiroga inisiyatif kullanarak keza Cobija ayrıca de Bogota'yı transit geçerek rotasına devam ediyor. Kaza hemen patlama ve yangın olmamasının nedeni olarak ise; pilotun zor kaybederek düşmeye başlayan uçağın kalan yakıtını da boşaltması gösteriliyor. Uzmanlara kadar kazadan sağ kurtulmalarının başka bir yolu değil. 

Kaza önlenebilir miydi?

Viva Colombia'ya ait acil iniş yapan öteki uçakta yer alan Maysa Ramos Brito isimli bir yolcu ise yaşadıklarını Facebook hesabından paylaştı.  

"Size yaşadığım en alışılmadık/dehşet deneyimi anlatayım. Hani o düşen uçak var ya? İşte o hemen hemen benim uçağım olabilirdi!!! Kolombiya'da bir arkadaşımla tatil yapıyordum. 3 gün Kolombiya'da kaldıktan sonradan Bogota'ya gittik. Uçak rötar yaptı ama gerçi kalktık. Pilot, rotanın bütün ortasında teknik problemlerin yanı sıra yakacak sorununun olduğunu belirtti.Yakacak sızıntısından nedeniyle, değişik uçağın inmesi gereken Jose Maria Cordova'ya acele iniş yapılacağını söyledi. Korktuk ama iniş gerçekleşti. Uçakta 45 dakika bekletildik. Kolombiyalılar yaklaşık olarak 3. Dünya Savaşı çıkaracaktı, isyan ettiler çünkü Bogota'ya dönüp sonraki gün varış yerine gidebilirmişiz.Tüm bu zorluk sırasında fena haber geldi. Polis, bizim ivedi şart derhal bulunmamızdan ve iniş yapıyor olmamızdan nedeniyle öteki uçağın başaramadığını söyleyerek inişimizi beklemeye başladıklarını belirtti. Bu umma süresinde kuleyle irtibatı kaybetmişler ve yakıtları da baştan. Peki ya önce onlar inseydi ? Olur Ya de bizim uçağımız çakılacaktı."Hava denetim radarlarından Chapecoense'nin düşen uçağından önce üç inişin gerçekleştiği anlaşılıyor. Başta Panama civarından dönen ve 2933 sayılı düşen uçağın önüne müsade verilerek iniş yapan Viva Colombia seferi edinmek üzere, öteki uçakların başka bir havalimanına yönlendirilip yönlendirilemeyecekleri ve Chapecoense uçağının kurtarılıp kurtarılamayacağı ilerleyen günlerde fazla tartışılacağa benziyor. 

(Alper Öcal - Habertürk)


İlgili: Futbol Dünya'dan Futbol