Chapecoense şampiyon duyuru edildi!

Kolombiya'daki uçak kazasında oyuncularının ve teknik ekibinin tamamına yakınını kaybeden Brezilya'nın Chapecoense kulübü, "Güney Amerika Kupası şampiyonu" duyuru edildi.

Güney Amerika Futbol Konfederasyonundan (CONMEBOL) yapılan yazılmış açıklamada, Chapecoense kulübünün, Güney Amerika Kupası şampiyonu olarak duyuru edildiği ve kupanın tüm getirilerinden yararlanacağı belirtildi.

Açıklamada hem, Güney Amerika Kupası'nın öteki finalisti olan Kolombiya'nın Atletico Nacional Kulübü'nün, kupanın Chapecoense'ye verilmesi talebiyle CONMEBOL'a gönderdiği mektup hatırlatıldı. Kolombiya kulübünün bu tutumu sebebiyle CONMEBOL Fair Play ödülü ile onurlandırıldığı, ayrıca 1 milyon dolar ödül alacağı bildirildi.

Chapecoense Kulübü Başkanı Ivan Tozzo da önceki gün yaptığı açıklamada, kulübünün CONMEBOL kadar Güney Amerika Kupası şampiyonu ilan edileceğini ve 2 milyon dolarlık ödülü alacaklarını söylemişti. 

Atletico Nacional kazanın ardındaki, Güney Amerika Kupası'nın, Chapecoense'ye verilmesi gerektiğini ifade eden bir açıklama yapmış ve CONMEBOL'e de bu yönde talepte bulunmuştu. Açıklamada, "Bizim açımızdan ve daimi olarak 2016 Güney Amerika Kupası'nın şampiyonu Chapecoense'dir." denilmişti.

"Hepimiz uçağın ineceğini düşünüyorduk"

öte yandan kazadan sağ kurtulan 6 kişiden biri olan uçuş ekibi görevlisi Erwin Tumiri de kazanın hemen öncesinde uçakta yaşananlarla ilgili konuştu.

Kolombiya basınında bulunan haberlere kadar, Tumiri, iniş için anons yapıldığını ve herkesin kemerlerini bağlayıp inişi beklediğini açıklama etti. "Hepimiz inmeyi bekliyorduk. Kimsenin ne olduğundan haberi yoktu." diyen Tumiri, her şeyin aniden olup bittiğini, ışıkların söndüğünü ve yolcuların çığlık bile atmadığını kaydetti.

sırası gelmişken Tumiri, kaza sonrası Arjantin'in Fox Sports televizyonunda hakkında çıkan haberleri reddetti. Haberlerde, Tumiri'nin, uçaktaki herkesin paniklediğini söylediği ve güvenlik kurallarına uyduğu için kendisinin hayatta kaldığını belirttiği yer almıştı.

Bolivya'nın Santa Cruz de la Sierra şehrinden Kolombiya'nın Medellin kentine hareket eden ve Brezilya 1. Futbol Ligi ekiplerinden Chapecoense takımı dahil 77 kişinin (9'u mürettebat, 68'i gezgin) bulunduğu uçak, dağlık araziye düşmüş, kazada 71 birey hayatını kaybetmişti.


İlgili: Futbol Dünya'dan Futbol