Chapecoense kazasındaki skandalın belgesi de ortaya çıktı

Kolombiya'da Brezilya kulübü Chapecoense'nin futbolcuları dahil, 71 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında havayolu şirketinin aldığı büyük risk belgelendi.

Bolivya merkezli LaMia havayolu şirketine ait uçak, Santa Cruz kentinden Kolombiya'nın Medellin şehrine bu vesileyle yakıtı bittiği için düşmüştü. Kazanın ardından söz konusu havayolu şirketinin nasıl böyle bir ihmale imza atabileceğine dair tartışma başlamıştı.

Tartışmalar sürerken ortaya çıkan uçuş planı belgesi ise spekülasyonlara noktayı koydu.

Uçuş planına göre, 28 Kasım günü lokal saatle 22.13'te Bolivya'nın Santa Cruz kentinden havalanan uçağın, Medellin'e 4 saat 22 dakikada ulaşması öngörülüyordu.

Plandaki çarpıcı nokta ise uçağın toplam yakıtıyla ne kadar gidebileceğini belirten bölümdü. Burada kayıtlı süre de tamamen 4 saat 22 dakikaydı. Bu detaylar, yakacak planlamasının ucu ucuna yapılarak büyük bir tehlike alındığını resmi olarak ispatladı.

İşte Chapecoense kazasındaki skandalın belgesi

http://foto.fanatik.com.tr/images/original/2016/12/02/5082994.jpg

HAVALİMANI YETKİLİSİ ÖNCE KARŞI ÇIKTI FAKAT...

Planı inceleyen Bolivyalı hava trafik yetkilisi Celia Castedo'nun, böyle bir ihmale müsade vermemek için havayolu şirketi yetkililerine aleyhinde çıktığı oysa ısrarlı çabalarına karşın başarılı olamadığı anlaşıldı.

LaMia havayolu şirketinin sevk (dispatch) birimi yetkilisi Alex Quispe'nin, yakıtın bu güzergâh için eksik olduğunu söyleyen Castedo'yu, "Yakıt bize göre yerinde. Kaptan pilotumuz, sürenin yeteceğini, hatta planlanandan daha kısa sürede varacağımızı belirtti" diyerek ikna ettiği öğrenildi.


TÜYLER ÜRPERTEN BAHIS

Havaalanı yetkilisi Castedo'nun bu baskıya boyun eğme nedenine dair iddia ise skandalın boyutunu daha da büyütüyor.

Havayolu şirketi LaMia'nın büyük ortağı Gustavo Vargas Gamboa'nın, Bolivya sivil havacılık kurumu DGAC'nin üst seviye yetkililerinden Gustavo Vargas Villegas'ın babası olmasının, havalimanı yetkilisini uçuş planına tasdik vermeye itmiş olabileceği konuşuluyor.

LaMia'nın bir öteki ortağı ise düşen uçağın kaptan pilotu Miguel Quiroga. Pilotun, havayolu şirketinin masrafını kısmak için riskli bir yakacak miktarıyla yola çıktığı öne sürülüyor.

Bu gelişmelerin ardından Bolivya'da dün LaMia'nın uçuş izni belirsiz olarak iptal edilirken, sivil havacılık kurumu DGAC ile havalimanlarını idare eden AASANA'nın tepecik yöneticileri soruşturma boyunca açığa alındı.

Kazada, düşen uçağa binen LaMia'nın sevk yetkilisi Quispe ile kaptan pilot Quiroga da hayatını kaybetmişti. Medellin havalimanına yaklaşırken yakıtı azalan uçağın kaptan pilotunun, kuleye acil durum bildirimi yapmadığı için iniş önceliğini kaybettiği ve bu yüzden uçağın yakıtının bittiği öne sürülmüştü.

(Bağımsızlık)


İlgili: Futbol Genel Haberler