Burhan Kuzu'dan İki Bambaşka AYM Açıklaması

Tutukluluğun istisna, tutuksuz yargılamanın ; davaların tez karara bağlanmasının başlıca olduğunu vurgulayan Kuzu, "Buna rağmen mahkeme tutuklama vermiştir, ona da hürmet duyarım, o bambaşka bir mesele. Fakat Anayasa Mahkemesi, kararını bunu aşan duruma getirmiş. Oradan bir nevi davanın özüne girerek, tam onu yapmaz gibi davranıyor fakat ifade özgürlüğü, basın özgürlüğünü öne çıkararak, güya bunlardan yargılanıyormuş gibi... Tüzük Mahkemesinin buraya kadar girme yetkisi yok" diye konuştu.

AYM kararını birincil açıkladığında Kuzu şunları paylaşmıştı:

"Hem Can Dündar hem de Erdem Gül Referandumda hayır oyu verdikleri Kişisel Dilekçe Hakkı'nı kullanarak yargı ihlali kararını aldılar. Demekki kararı mahkemeler veriyormuş.

Can Dündar ve Erdem Gül için AYM hak ihlali kararı verdi.Unutmayın ancak bu üyeleri Gül ve Erdoğan atadı. "

"Çok taşkın kullanıyor"

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruyu, alt duruşma yerine geçerek karar alması için vermediklerini dile getiren Kuzu, kararın, o bölümünü yok saydığını, anlamının olmadığını bildirdi.

Kuzu, şunları kaydetti:

"Çünkü daha aşağı duruşma yargılar, cezayı yargı ediyorsa verir, beraatsa beraat verir. Mahkeme bireysel başvuruda, örneğin twitter kararında gördük, mahkemelerin yerine geçerek, karar verdi. Bu verdiği karar da o vakit fazla ağız dalaşı konusu oldu. Herhalde bireysel başvuruyu, anayasal planda bir kez daha gözden geçirmek gerekli. Bireysel başvuruyu biraz daha netleştirmek gerekir. Çünkü fazla taşkın kullanıyor" dedi.

2 yıl önce Tüzük Mahkemesine açılmış davası olduğunu söyleyen Kuzu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ey Tüzük Mahkemesi, madem karar veriyorsun, benimkine niye karar vermiyorsun? Bunlardan fazla daha önceydi, 2 sene geçti. Onur, haysiyet, itibar çok daha hafif kavramlar mı? Ağza alınmayacak küfürler... "

Burhan Kuzu Dikkat Çeken Öteki Açıklaması

Can Dündar ve Erdem Gül'ün özgür kalmasıyla Burhan Kuzu dikkat çeken açıklamada bulunmuştu.

İşte o mesajlar:

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Burhan Kuzu, "AYM Can Dündar ve Erdem Gül için hak ihlali var dedi. Ak Parti'nin yaptığı Tüzük değişikliği ile getirilen Bireysel Uygulama sonucu oldu.

Ayrıca Can Dündar keza de Erdem Gül Referandumda hayır oyu verdikleri Bireysel Başvuru Hakkı'nı kullanarak adalet ihlali kararını aldılar. Demekki kararı mahkemeler veriyormuş.

Can Dündar ve Erdem Gül için AYM adalet ihlali kararı verdi.Unutmayın ki bu üyeleri Gül ve Erdoğan atadı.

Tutuklu yargılanmak suçlu,tutuksuz yargılanmak suçsuz anlamına gelmez.Kamuoyu bu yanılgıdan kurtulmalı.Aksi açıklama yargıya belirsiz bakıştır"

ifadelerini Twitter hesabından paylaştı.

Anahtar Kelimeler: