Volkswagen elektrikliyle yükselme azminde
Egzoz skandalı yüzünden prestij kaybına uğrayan Volkswagen, kurtuluşu dijitalleşme ve elektrifikasyonda arıyor.

Avrupa'nın en büyük otomotivcilik şirketi Volkswagen (VW) tarihinin en köklü değişikliklerinden birine hazırlanıyor.

İndirimler peş peşe geldi, konut satışları patladı

Şirket dijital mobillik hizmetleri ve elektrikli otomobillerle bu sanayi branşındaki ilerlemeye bacak uydurmaya çalışıyor.

VW'nin marka müdürü Herbert Diess holdingin yükünü çeken lakin kâr marjı son derece düşük olan Volkswagen'in otomobilcilikteki değişimin gerisine düşmemesi ve ABD pazarının yeniden kazanılması için kolları sıvadıklarını duyurdu.

Diess orta vadeli şirket stratejisi hakkında veri verirken, otomotivciliğin ani ve derin bir değişim geçireceğini ve hazırlamakta oldukları dijital platformu 80 milyon kullanıcının hizmetine açarak 2025'e kadar şirkete yılda 1 milyar euro kazandıracaklarını söyledi.

VW'nin platformu 'dijital ekolojik sistem' adıyla park etmekten araç sürmeye değin mobillikle ilgili geniş katma değerinde arzı sunacak.

Şirketin kâr marjı düşük Golf ve Passat modelleri için hazırlanan yenilikler aralarında dijitalleşme ve elektrikli motorlar doğruca maliyetten tasarruf sağlanması da bulunuyor.

Marka müdürü Diess VW'nin bu alanda bir an önce rekabet gücüne kavuşması gerektiğini, huysuz takdirde önümüzdeki yıllarda şirketin mali durumunun kötüye gideceğini söyledi.

Daha eksik personel, daha artı kâr

VW idare heyeti geçen hafta küresel personel kapasitesinde 23 bini Almanya'daki tesislerde edinmek üzere 30 binlik indirim yapılacağını duyurmuştu. Aşağı Saksonya'nın Wolfsburg kentindeki esas imal merkezinde çalışanların sayısı önümüzde 4 sene içinde 17 bin dolayında azalacak.

Şirketin büyük hissedarları arasında bulunan Aşağı Saksonya eyaletinin başbakanı Stephan Weil personel kapasitesindeki indirimin ihtiyar işçilerin erken emeklilik uygulamasından ne ölçüde yararlanacaklarına yan olduğunu söyledi.

Sanayi sektöründeki işgücü kaybının küçümsenemeyecek boyutlara varacağını belirten Weil geleceğin teknolojileri bir uçtan bir uca yaratılacak ek istihdam doğru personel indiriminin 10 bin ile sınırlandırılabileceğini ve VW'nin Altında Saksonya'daki 6 fabrikasında elan 105 bin kişinin çalıştığını söyledi.

Amerikan piyasasının önemi

VW'nin marka müdürü Diess 2025 yılında elektrikli mobillikte dünya lideri olacaklarını ve 2020 yılına kadar satmak hasılatındaki kâr marjını yüzde 4'e çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

VW 2025 yılından itibaren yılda bir milyon adet elektrikli otomobil satmayı hedefliyor. Spor amaçlı araç (SUV) modellerini bir kat arttıracaklarını duyuran marka müdürü muhakkak parçaları birdenbire fazla modelde kullanacaklarını ve geçen sene bu yolla toplam parça sayısını 15 bin dolayında azalttıklarını, motor arzını da daraltacaklarını açıkladı.

En daha aşağı segmentte çıkaracakları yeni bir modelle bütün piyasalarda kâra geçmeyi planladıklarını gösteren VW marka müdürü Diess dizel skandalı yüzünden piyasa paylarının küçüldüğü ABD'de atağa kalkıp büyük elektrikli modellerle Kuzey Amerika piyasasında söz sahibi olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

VW Amerikan piyasasında başarılı olacağı umulan elektrik motorlu araçlarını Tennessee eyaletinin Chattanooga kentindeki tesislerinde üretmeyi planlıyor.

Egzoz skandalı ABD'de ortaya çıkarılmış ve 'temiz dizel' adıyla pazarlanan VW modellerinin aşırı emisyon yarattığının öğrenilmesi markanın ABD'deki imajını zedelemişti.

Arjantin ve Brezilya'daki tesislerinde de imal maliyetini yıkmak için tasarruf programı uygulayan VW, Güney Amerika'da üretim edeceği yeni modelleri için 2,5 milyar euroluk ilave yatırım yapacak.