Merkez faizleri artırdı dolar hareketlendi
Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) Kasım ayı toplantısı sonrası faizlerde artışa gittiğini açıkladı. Kararın peşinde ilk tepki olarak 3,36 seviyelerine dek gerileyen dolar/TL kuru, AP'nin Türkiye kararı sonrası 3,44 liranın üzerine çıktı ve rekor tazeledi.

Merkez Bankası, faiz koridorunun üstteki bandında ve politika faiz oranında artışa gitti. Merkez Bankasının kararına göre, faiz üst koridoru olan marjinal fonlama oranı 8,25'den 8.50'ye, politika faizi ise yüzde 7,50'den yüzde 8'e yükseltildi. Merkez, faiz koridorunun alt bandı olan 7,25'lik oranda ise bir değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası bununla beraber tanıdık olmayan para zorunlu karşılık oranları da 50 baz puan indirildi.

Karar sonrası dolar 3,36 liraya değin düştü ama...

Merkez Bankası'nın faizlerde çoğalma kararı sonrası 3,40 seviyelerinde olan dolar/TL kuru ilk tepki olarak 3,36 liraya değin geriledi. Kur ardından gelen tepki alımlarında her tarafta yükselişe geçti. Sabahtan saatlerinde 3.42 ile tarihi rekor yüksek seviyeye meydana çıkan, ardındaki Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası sert düşen kur Avrupa Parlamentosu'nun kararının etkisiyle 3.44'ü aştı. Kur saat 15:52 itibariyle 3.4432'ye ulaşarak yeni rekor kırdı. 

Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 9,75’cilt yüzde 10’a yükseltildi.

Açıklamada "Son dönemde açıklanan veriler yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyette ivme kaybına sinyâl etmektedir." dendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi, "Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici özendirme ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iktisadi faaliyette toparlanma beklenmektedir. Komite, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin yükselme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Toplam talepteki yavaşlama enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. bununla birlikte, yakın dönemde küresel belirsizliklerdeki çoğaltma ve yüksek oynaklıklara tabi olarak yaşanan döviz kuru hareketleri enflasyon görünümüne dair yukarı yönü olan tehlike oluşturmaktadır. Kurul, laf konusu gelişmelerin beklentiler ve fiyatlama davranışları üzerindeki negatif etkisini sınırlama getirmek nedeniyle finansal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir."

Ebru Ebedi ve Sefer Levent'cilt faiz artırımı yorumu

CNN TÜRK'te Saynur Tezel'in sunduğu Günlük programına davetli olan CNN TÜRK Ekonomi Haber Müdürü Ebru Ebedi ve Hürriyet Ekonomi Müdürü Sefer Levent, Merkez Bankası'nın kararını yorumladı.