Hanzade Doğan Boyner: Perakendenin dijital dönüşümünü birlikte gerçekleştirelim
Doğan Online ve hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, perakende sektörünün en büyük buluşması olan Perakende Günleri'nde bir söylev yaptı. Hanzade Doğan Boyner, "Hepsiburada'yı perakendenin kaldıracı, bir tamamlayıcısı olarak görüyoruz. Pazaryeri ile perakende sektörü için birleştirici değişim karşılayan bir meslek modeli sunuyoruz" dedi. Boyner, hepsiburada olarak perakende sektörü ile rekabet etmek yerine sektörle birlikte hareket ederek, dijital dönüşümü yapmak istediklerini söyledi.

Hanzade Doğan Boyner, Soysal göre Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda hepsiburada'nın asıl sponsorluğunda düzenlenen ve 24 Kasım'a kadar devam edecek olan Perakende Günleri organizasyonunun ilk gününde bir konuşma yaptı.

Hepsiburada'nın hem Türkiye'nin keza de bölgenin en büyük e-ticaret operasyonu olduğunu belirten Doğan Boyner şunları söyledi:

"Ayda 60 milyon kere ziyaret edilen ve müşterilerin 3 milyondan pozitif tekil ürüne ulaşabildiği hepsiburada'yı perakende sektöründen ayrı konumlandırmıyoruz. Tam tersine hepsiburada'yı perakendenin kaldıracı, bir tamamlayıcısı olarak görüyoruz.

Markalar bizi yalnızca bir online satış kanalı olarak değil aynı zamanda müşterileri ile etkin irtibat sağlayabilecekleri, dijital dönüşümü birlikte gerçekleştirebilecekleri bir kanal olarak görebilirler.

Platformumuzu müşterilerin ve markaların hayatını kolaylaştıran bir oyuncu ve sektör için bedel yaratan fırsat alanı olarak konumlandırdık."

Kaydet

7 binden artı marka ve işletme Pazaryeri'nde

Dijitalleşme konusunun büyük bir potansiyel taşıdığını ve Türkiye ekonomisinin önüne yeni fırsatlar çıkaracağını ifade eden Hanzade Doğan Boyner, hepsiburada olarak teknoloji ve altyapılar yatırımları ile dijital dönüşümle ilgili birçok konuyu çözdüklerini belirtti.

Doğan Boyner sözlerini şöyle sürdürdü:

"2015 yılında, sektörümüzde sinerji yarattığını düşündüğümüz Pazaryeri'ni hayata geçirdik. Perakende sektörü için birleştirici değişim karşılayan bir iş modeli olarak kurguladığımız Pazaryeri'nde bugün 7 binden artı markayı ve işletmeyi, milyonlarca potansiyel müşteri ile buluşturuyoruz."

Pazaryeri ile markaların dijital platformda kendilerini en iyi şekilde konumlandırmalarına tezgâhtar olduklarını söyleyen Hanzade Doğan Boyner, bunun için hepsiburada'nın tüm kabiliyetlerini markaların hizmetine sunduklarını açıklama etti.

Kaydet

Kaydet

"Kendimize ait kargo ve ödeme şirketimiz de var"

Hanzade Doğan Boyner, e-ticaret ekosistemini büyüten son dönemdeki yatırımlarını da paylaşarak şunları söyledi:

"100 bin metrekare büyüklüğünde zeki işlem merkezimizi 2015 yılında hayata geçirdik. Operasyon merkezimizde, 1.2 milyon adet mahsul depolanmış durumda.

'Hepsiexpress' adındaki yeni bir hizmete daha başlıyoruz. Müşterilerimizin beklentilerini karşılamak amacıyla elastik teknoloji ve işlem modeliyle eve teslimat şirketimizi kurduk. Platformlarımızla uyumlu çalışan, ödemeleri kolaylaştıran 'Hepsipay' adlı yeni nesil tehlikesiz ödeme çözümümüzü de bu yıl hizmete sunduk."

Hepsiburada olarak aralıksız yenilikler yaptıklarını bildiren Hanzade Doğan Boyner, "Alıcı beklentileri ile yeni tür teknolojiler perakende sektörünü değiştirmeye devam edecek ve hiçbirimiz bu dönüşüme seyirci kalamayız" diye konuştu.

Kaydet