Hamsinin fiyatı 8 liradan 2 liraya düştü
Dün 8 liraya satılan hamsinin fiyatı çoğalan avla 2 liraya kadar düştü.

Hangi balık ne süre tüketilmeli?

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son iki gece Karadeniz'e açılan balıkçıların tonlarca hamsiyle limanlara döndüğünü söyledi.

Çoğalan hamsi avıyla fiyatın 2 liraya dek düştüğünü belirten Aydemir, bu sezon birincil defa hamsi fiyatının 2 lira olduğunu açıklama etti.

Aydemir, ançuez fiyatının jurnal değişkenlik gösterdiğine dikkati çekerek, "O gece av çok olursa hamsinin de kasa fiyatı düşüyor. Bu da talep talebe tarafından hamsinin tezgahtaki fiyatına yansıyor" dedi.

şu anda takriben 15-20 aralığında gelen hamsinin kasa fiyatının 40-50 lira olduğunu dile getiren Aydemir, kasa fiyatına kadar tezgahlarda satışa sunulan kilogram fiyatının da düştüğünü kaydetti.

Yurttaş tezgahlara akın etti

Altınordu ilçesinde yaklaşık 10 yıldır balık satışı yapan Ercan Kara, hamsi fiyatının 2 liraya kadar düşmesiyle vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Tezgahta 2 lira fiyatı görebilen vatandaşın minimum 2 kilogram ançuez aldığını belirten Kara, "Bugün fiyat 2 lira oysa yarın ne olacağını kimse bilmiyor. Onun için yurttaş fiyatlar ucuzken bol bol ançuez alıyor" diye konuştu.