Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme beklentisini düşürdü
Dünya Bankası Türkiye'de ekonomik artış tahminini bu yıl için 0.4 puan indirerek yüzde 3.1 seviyesine düşürdü, 2017 ve 2018 tahminlerinde ise değişim yapmadı.

Dünya Bankası'nın tahmini bugün yayımlanan "Çoğalan Kutuplaşma Ortamında Avrupa ve Orta Asya'da Ilımlı Artış" başlıklı yöresel raporunda yer aldı.

İndirimler peş peşe geldi, ev satışları patladı

Kurum, son olarak Haziran ayında yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda 2016 ve 2017 yılları için Türkiye'de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) çoğalma tahminini yüzde 3.5 olarak açıklamış, 2018'de büyümenin yüzde 3.6 olacağını öngörmüştü.

Dünya Bankası'nın bugün yayımladığı rapora tarafından bu yıl Avrupa ve Orta Asya (ECA) bölgesindeki ülkelerde ılımlı bir GSYH artışı yaşanacak.

Raporda düşük petrol ve diğer emtia fiyatları, Avrupa Birliği'nde yatırım oranlarındaki düşüş ve devam etmekte olan yapı zorlukların bölgedeki büyümeyi güçleştirdiği, popülizm ve kutuplaşmada artışa yol açtığı belirtildi.

Türkiye ekonomisine karşın olarak ekonomik büyümenin özel yatırımlarda daha güçsüz büyüme ve net ihracatın daha az katkısı nedeniyle yavaşladığı belirtilerek, "Darbe girişimi ve gerisinde gelen kamudaki tasfiyeler dahil son siyasi gelişmeler belirsizliği artırıyor ve hesaplı aktivitenin hızını etkilemesi bekleniyor" denildi.