Dolarda yeni rekor: 3.42
Dolar/TL, 3.4208 seviyesini görerek tarihi rekorunu kırarak, 3.4180 seviyesinden işlem gördü. Piyasaların gözü PPK (Para Politikası Kurulu) kararında.

Dolar/TL, yeni rekorunu kırdı. Kur, zirvesini 3.4208 seviyesine taşıdı. Dolar, saat 11.12 itibari ile bankalararası piyasada 3.4180 seviyesinden işlem gördü. ABD'deki tatil sebebiyle hacimlerin düşmesi beklenen piyasalarda bugün Merkez Bankası'nın sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu toplantısı belli başlı gündemi oluşturuyor. Merkez Bankası PPK kararını saat 14.00'de açıklayacak.

S&P'den Türkiye açıklaması

Kredi sınıflandırma kuruluşu S&P kıdemli direktörü Frank Gill Dubai'deki konuşmasında, "TCMB bir noktada faizleri artırmak zorunda kalabilir. Türkiye'de Merkez Bankası "yoğun siyasi baskı altında" ifadelerini kullandı. Gill, Türkiye'nin "Trumpflasyon"un yarattığı riskte ön sıradaki ülkeler arasında bulunduğunu söyledi.

Ekonomi zirvesi 

Merkez Bankası'nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın uzun yıllardır kavgasını verdiği faiz konusunda bir artışa gidip gitmeme kararından hemen önce ise Cumhurbaşkanlığı'nda dün akşam bir ekonomi zirvesi yapıldı.

Irtifa ile ilgili resmi bir izah etme gelmedi. Ancak Sabah gazetesinde bulunan bir haberde toplantıda, kurdaki artışın Türkiye ekonomisi için risk oluşturmadığına aksan yapıldığı belirtildi. Haberde keza toplantıda, kamunun döviz borcunu çevirmede bir sorun yaşamadığı, hane halkı ve KOBİ'lerin de döviz kaynaklı riskleri bulunmadığını da belirtilirken batı ülkelerinin kendi krizlerini gelişmekte olan piyasalara yıkmaya çalıştığı vurgusu da yapıldı.

Merkez Bankası ne yapacak?

Reuters'ın gerçekleştirdiği ankette kadar TSİ 08.30 itibarıyla 20 katılımcının 12'si yüzde 7.50 seviyesindeki politika faizinin yüzde 7.75'e yükseltilmesi bekleniyor. Katılımcılar faiz koridorunun daha alçak ve üst bantlarında ise bir değişim beklemiyor.

Uzun zamandır ilk önce bir politika faizi artışı anket beklentilerine girerken, mümkün artış politika faizini yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükselttiği 2014 yılı Ocak ayı doğaüstü PPK toplantısından itibaren yapılan birincil artış olma ihtimali taşıyor. 

Bankacılar TCMB'nin bugün faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesi halinde TL'de satış baskısının sürat kazanacağını, Reuters anketindeki genel beklenti olan 25 baz puanlık sadeleşmenin tamamlanması adına yapılacak teknik artışın önce pozitif tesir yaratacağını fakat ilerleyen günlerdeki değerinde kayıplarını önleyemediğini belirtiliyor. Piyasada ihtimal verilmeyen 50 baz puan ya da üzerinde artışların ise TL'deki olumsuz ayrışma eğiliminin ortadan kaldırabilecek bir metamorfoz getireceği öngörülüyor.

Borsa güne yatay başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi 64,28 puan azalırken, bankacılık endeksi yüzde 0,16, holding endeksi yüzde 0,08 layık kaybetti. Sektör endeksleri aralarında en fazla kazandıran yüzde 0,88 ile elektrik, en çok gerileyen ise yüzde 0,46 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

BIST 100 endeksi, dün 76.000 puanın üzerini test etmesinin ardından döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin etkisiyle düşüşe geçerek, günü yüzde 1,02 azalışla 75.036,90 puandan kapattı.

Anahtar Kelimeler:
dolar 3.42 lira ile yeni