Dolar ve euro rekorlar kırmaya devam ediyor
Merkez Bankası'nın dün gerçekleştirdiği faiz artışından sonra lüzum küresel gelişmeler gerekse Türkiye'ye özgü nedenlerle dolar/TL tarihi zirvelerini yenilemeyi sürdürüyor. Dolar 3.4760, euro 3.6664 ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Otomobilde ÖTV oranları emin oldu

seri halinde yedi ay faiz koridorunun üst bandını indirdikten sonra geçen ay kısa vadeli bütün faizleri değişmez tutan Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayında ise politika faizini 50 baz puan, faiz koridorunun üst bandını ise 25 baz puan artırdı.

TCMB, TL'de son dönemde görülen sert bedel kayıpları ardındaki sürpriz bir şekilde politika faizi ile koridorun üstteki bandını artırırken, analistler bu adımın TCMB'nin TL'deki değerinde kaybına hassasiyetini ve gerektiğinde adım atabileceğini ortaya koyduğunu söylediler.

Fakat yüksek faize karşı olduğunu her açıklamasında açıklayan, hatta TCMB'nin kararından bir gün önce de dile getiren Erdoğan'ın kararın ardındaki nasıl bir yorum oluşturacağı da piyasalarda yakından izleniyor.

TCMB'nin adımının Erdoğan'ın faiz açıklamalarını yinelemesinin hemen peşinde gelmesi de kararı piyasanın sürpriz olarak nitelendirmesine neden oluyor.

Erdoğan "14 yılda birkaç konuda arzu ettiğim mesafeyi kaydedemedim... Bunların en başında gerçek faizlerin düşürülememesi yer alıyor. Yıllardır bu konuda TCMB kusur bulmak zorunda kaldım hâlâ da eleştiriyorum. TCMB egemen olsun lakin ben siyasetçiyim böyle bir şey yapılıyorsa ben de eleştirimi yapacağım... Yüksek hakiki faiz yolu ile ülke kaynaklarının heba edilmesine rıza gösteremem" demişti.

Dolar/TL illikit piyasada yeni tarihi yükseklik olan 3.4760'ı gördükten daha sonra saat bu sabahtan 09.03 itibarıyla 3.4555/3.4575 seviyesinden işlem görüyor.

Euro da rekor kırdı

Euro/TL'de 3,6664 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kur, saat 09.46 itibari ile 3.6630 seviyesinden operasyon gördü.

TCMB'nin dün faizlerde beklentilerin üzerinde artırıma gitmesiyle dolar/TL ilk etapta gerilemiş ama kararın derhal ardından gelen Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye ile müzakereleri geçici dondurma çağrısı ardından her yerde yönünü yukarı çevirmişti.

AKP'nin başkanlık sistemini getirecek tüzük değişim teklifinin oluşturduğu bahar aylarında mümkün bir referandum ihtimali piyasalarda soru işaretlerine niçin olurken bu döneme değin bir takım yatırımcıların yatırım kararlarını erteleyebilecekleri endişeleri bulunuyor.

öte taraftan TSK dün Fırat Kalkanı operasyonunda sabaha karşısında Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında üç askerin hayatını kaybettiğini, biri ağır 10 askerin yaralandığını duyurdu.

Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma, HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar ile yeniden gündeme gelen idam konusu AB ülkeleri ilk olarak almak üzere bir fazla ülkeden tepki çekiyor. Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulmasına yönelik tepkiler piyasada baskı yaratıyor.

Bono-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge bono dün spot kapanışta sıradan bileşik faiz yüzde 11.30 seviyesinden gerçekleşirken valörde son operasyon yüzde 11.24 oldu. öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ortalama alaşım faiz dün spot kapanışta yüzde 10.11 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.81 oldu.