Başbakan Şimşek: Dolarda dalgalanma 1.5 ay daha sürecek
Başbakan Binali Şimşek, Türk Lirası'nın dolara karşı değerinde kaybeden ikinci para olduğunu ifade ederek, "Uzmanlar şöyle hesap ediyorlar. ABD Başkanı'nın göreve başladığı esas kadar kurdaki oynama sürecek. 1,5 ay boyunca dalgalanma olacak. Merkez Bankası faiz kararını kendisi verdi. Biz taraftarı değiliz, inşallah uğurlu olur" dedi.

Başbakan Şimşek: Erken tercih değil, seçimler 2019'da

Şimşek, dün gece Bağımsızlık yazarı Vahap Munyar'ın da katıldığı TRT Haber canlı yayınında kısaca şunları söyledi:

"Yaşadığımız son dalgalanmayı başlıca alırsanız, bu bir şoktur. Türkiye'de bölücü terör. İçeride dışarıya DEAŞ'a karşısında savaş veriyoruz. 15 Temmuz olmuş. FETÖ'ye karşı uğraş. Bunların Avrupa'daki ABD'deki uzantılarına savaş veriyoruz. defalarca gelse diğer bir ülkede, bir düş edin. Darmadağın olur. Trump'ın sürpriz şekilde iş başına gelmesi, dünyadaki oyunları ezberleri bozdu. Dünyanın ekonomik senaryosu değişti. Trump, 'dışarıdaki ABD parasını çekeceğim' dedi. Çin'e ödenti koyacağını söyledi. Gelişmiş ülke paralarının geri çağrılması demektir. Küresel dalgalanma da böylece başladı. Para politikaları bakımından Merkez Bankası kararlarını alıyor. Bizim alacağımız tedbirler de var.

Biz açık konuşmak gerekirse artırmadan başka araçlarla bu iş yapılabilir mi buna yoğunlaştık son kararı Merkez Bankası kendisi verdi. İnşallah bahtı açık olur.

Sermayeye kısıtlaması yok. Alçakça rivayet yayıyorlar. Bunların kasıtlı yayıldığını biliyoruz. Türk Lirası bakımından sıkışıklık değil. Planlandığı gibi gidecek her şey. Dalgalanmadan durulma olmaz.

Hain örgüt, 15 Temmuz'da da altın vuruş yapamadığı için Türkiye'de ekonomiyi algıyı nasıl bozarız diye, mükemmel bir operasyon yaptılar. Anapara ve özel sektöre mesajımız şu; kayyumlar atandı. FETÖ şirketi, ortaklar yüzünden tüm şirket suçlandı. Eli kolu bağlandı. Bunu değiştirdik. 1-2 iki taraflı varsa ayıralım, şirketi cezalandırmayalım dedik. Atanan kayyumlar işlerinin ehli yok. TMSF'ye verdik yetkiyi. Mahkemeler TMSF'yi kayyum atadı.

Uzmanlar Aralık'a değin böyle geçecek diyor. Sözleşmeleri devlet Türk parası ile yapacak. Yabancılar için bu laf konusu yok. Tercihimiz; vatandaşlarımız da ticari mukaveleyi ulusal para üzerinden yapsın. AVM'de kiralar var, rezidanslarda, ofislerde. Bu çağrıdır; Kendi paramıza yargı ettiği itibarı gösterelim.

(Kayyuma devredilen şirketlerin piyasaya ödeme yapmaması) Durum tespiti yapılıyor. Illet bir örgüt. Örgütün tespitinde fazla zorlanıyoruz. Faaliyetlerinin tespitinde zorlanıyoruz. Süre kaybı oluyor lakin her gün bir önceki güne göre daha iyi konumdayız."