'Arap bankaları Türkiye'yi yakından izliyor'
TBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Kültürlü, "Arap dünyasındaki bankalar Türkiye'yi fazla yakından izliyor." dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Arap Bankalar Birliği’nin düzenlediği “Arap ve Milletlerarası Bankalar Aralarında İşbirliği İçin Lobi” konferansına katıldı.

Açıklamalarda bulunan Açık Fikirli, bölgedeki ve Türkiye’deki gelişmeleri karşılıklı olarak değerlendirdiklerini dile getirdi.

Hüseyin Okumuş, bankacılık sektörünün bölgesel ve küresel ilişkilere siklet verdiğini, bilhassa Orta Doğu ve Körfez ülkelerindeki bankalar ile gitgide artarak daha pozitif finansal operasyon ve proje yatırımı yaptıklarını açıklama etti. Okumuş, Türkiye’nin bölgedeki Arap ülkeleriyle olan finansal ilişkilerinin geliştirilmesi için iki taraflı uğraş harcanması gerektiğini söyledi.

"Her alanda iş birliği imkanlarının değerlendirilmekte olduğunu gözlüyoruz"

Bölgedeki bankaların Türkiye bankacılık sektöründeki payının düzenli bir çoğaltma gösterdiğini ve yüzde 12’yi aştığını vurgulayan Açık Fikirli, bölge bankacılarının Türkiye'yi fazla yakından izledikleri bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin ekonomik göstergelerin orta ve uzun vadede değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Açık Fikirli, “Görüştüğümüz bankacılar ve yetkililer, ülkemize uzun dönemde yüksek artış potansiyeline sahip bir ekonomi olduğu için yatırım yaptıklarını dobra dobra açıklama ettiler” diye konuştu.

Temaslarında Türkiye'ye olan ilginin yalnızca bankacılıkla sınırlı kalmadığını gördüğünü aktaran Açık Fikirli, “Her alanda meslek birliği imkanlarının değerlendirilmekte olduğunu gözlüyoruz. Önemli olan parasal iş birliğinin daha artı ticarete ve yatırıma dönüşmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
haber arap bankaları türkiye yakından