Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Halep'ten gelen haberlerin artan bir şekilde korkunçlaştığını ve kentteki durumun daha da kötüleşmeye devam ettiğini belirterek, "Fazla sayıda günahsız insan hayatını kaybetmişken, yaşamları risk aşağı olan hala kadın ve çocukların da arasında bulunduğu fazla sayıda insan var. Bu, Esed rejiminin ahlaksızlığının bir yansıması. Bu, Rusya ve İran'ın bataklığa daha artı dahil olmalarını riske ederek bölgedeki etkilerini artırmaya karşın çabalarını başarma hedefinin yansımasıdır." dedi.

Earnest, jurnal basın toplantısında Suriye rejiminin Halep'te sivillere karşın saldırılarına ilişkin soruları yanıtladı.

Kentte binlerce sivilin saldırıların hedefi olmasını önlemeye odaklandığını anlatan Earnest, şöyle devam etti:

"Halep'ten gelen haberler giderek korkunçlaşıyor ve kentteki koşul daha da kötüleşmeye devam ediyor. Çok sayıda günahsız insan hayatını kaybetmişken, yaşamları risk aşağı olan hala kadın ve çocukların da arasında bulunduğu çok sayıda insan var. Bu, Esed rejiminin ahlaksızlığının bir yansıması. Bu, Rusya ve İran'ın bataklığa daha pozitif dahil olmalarını riske ederek bölgedeki etkilerini artırmaya yönelik çabalarını başarma hedefinin yansımasıdır. Bu da ahlaki endişeleri artırıyor."

Earnest, Suriye rejiminin, Rusların ve İranlıların desteğini alarak günahsız insanları sindirmeye yönelik bir taktik izlediğini vurguladı.

Bombalama kampanyasının Halep'in doğusunda yoğunlaştığına değinen Earnest, bunun zalimce ve yüz kızartıcı bir strateji olduğunu dile getirdi.

Büyük ölçüde günahsız insanların yaşamlarını yitirmesini "kalp burkucu" olarak niteleyen Earnest, "ABD de bu nedenle diplomatik kanallarla bombalama kampanyasına ve şiddete son verilmesi için en azından günahsız insanların tehlikeli alanlarından uzaklaştırılması ile insani yardımların uyumlu olarak ulaştırılması için çalışıyor ama Suriye'nin, Rusya'nın ve İran'ın bu sürece yapıcı şekilde dahil olmaya ilişkin isteksizliği var. Umarım bu değişir. Umarım daha fazla ilerleme kaydedebiliriz ve Ruslar buna her tarafta alaka gösterir. Böyle bir değişimi gönül rahatlığıyla karşılarız." diye konuştu.

İTALYA'DAKİ REFERANDUM

Josh Earnest, İtalya'da anayasa reformuna karşın yapılan referandumun sonuçlarına dair soruları da yanıtladı.

ABD'nin İtalya ile kayda değer bir ilişkisinin olduğunu vurgulayan Earnest, referanduma ilişkin, "AB'nin birlikteliğine dair muhtemel sonuçları zamanla görülecek. Doğrusu bu referandum, İtalya'nın AB ile ilişkisine dair bir soru değildi ancak değinemeyeceğim daha geniş olası sonuçları var." değerlendirmesini yaptı.

Earnest, İtalya'daki referandumun, Birleşik Krallık'ta yapılan AB'de kalıp kalmama oylaması ve ABD'deki başkanlık seçimlerinden farklı olduğuna dikkati çekti.

Bunların her birinin bambaşka olduğunu anlatan Earnest, "Birinde başkanlık seçiminden, öteki ikisinde ise yalnızca birinde AB'den ayrılmaya ilk elden etkisi olan bir referandumdan söz ediyoruz. Dolayısıyla inceleme edilmesi gereken daha geniş akıntı var." ifadelerini kullandı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

"Halep'i alarak bu işi halledeceklerini sanıyorlarsa ...

DÜNYA

ABD'deki FETÖ okullarının 15 Temmuz bağlantısı

DÜNYA

Yunanistan'ın borcu hafifletilecek

DÜNYA

John Kerry'e liyakat nişanı

DÜNYA

İdlib'e hava saldırısı: 11 ölü

DÜNYA

İtalya’da Başbakan Renzi’nin istifası ertelendi

Anahtar Kelimeler:
halep iran rusya beyaz saray