Yarım asırdan sonra ABD'den Küba'ya birincil tarifeli uçuş

ABD'den Küba'nın başkenti Havana'ya yarım asırdan sonra ilk tarifeli ticari uçuş gerçekleşti.

Miami'den kalkan American Airlines'a ait tarifeli yolcu uçağı, Küba Devrimi lideri Fidel Castro'nun vefatından üç gün daha sonra Havana'ya iniş yaptı.

Havayolunun dağıttığı, üzerinde "Küba" yazar hasır şapkalarla ülkeye inen yolcular, apronda itfaiye araçlarının havaya fışkırttığı sular ve farklı alanlara yönlendirilmiş dillerde "Güzel geldiniz" yazan pankartlarla karşılandı.

Ancak Küba'da Castro'nun vefatının arkasından devlete ait ağıt bildiri edildiğinden karşılama müziksiz yapıldı. Uçuş, Küba'ya karşın Amerikan ambargosunun başladığı 1961 yılında getirilen ticari uçuş yasağından daha sonra gerçekleşen birincil tarifeli uçuş oldu.

Daha önce, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2014 yılında Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile başlattığı diyalog ve yumuşama girişimi sonrası, fazla sayıda Amerikan havayolu şirketi Havana'ya ve ülkenin öteki bölgelerine "charter" uçuşları gerçekleştirmişti.

Ancak tur şirketlerinin sefer için uçak kiraladığı bu cins uçuşlar, hükümetler arası sivil havacılık anlaşmalarına dayanan, evvelden planlanmış sabit rotalarda ve değişmez tarih ve saatlerde yapılan "tarifeli uçuş" statüsünde değildi.

TURİZM AMAÇLI GEZİLER YAPILAMIYORDU

İki ülke arasındaki yakınlaşmaya rağmen ABD'den Küba'ya turizm amaçlı geziler yapılamıyordu. ABD yasaları Küba'ya sadece on iki özel kategori kapsamındaki seyahate müsade veriyordu.

Hükümetler arası ilişkiler, sivil toplum faaliyetleri, dini, bilimsel, eğitsel ve gazetecilik amaçlı geziler dışarıya bireysel seyahatlere izin verilmiyordu.

Fakat karşılıklı güven ortamının tesis edilmesiyle bu gerekçeler açık havada ülkeye gezmek isteyen ABD vatandaşları, 12 kategori içinde bulunan "millet arası etkileşimi teşvik" gerekçesini ziyaret sebebi olarak öne sürmeye başladı. Obama yönetiminin mart ayında yaptığı değişiklikle de ahenkli uçuşların önü gevşemiş oldu.

Amerikalı tur operatörleri ve havayolu şirketleri, yumuşamanın turizmde daha pozitif canlanma yaratacağını düşünüyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Tayland'ın dövmeli kralı tahta çıkıyor!

DÜNYA

THY uçağına bagaj doldurma arabulucu çarptı

DÜNYA

Putin ile Trump bu kez ters düştü!

DÜNYA

Sydney'e inen uçakta korkutan türbülans: 7 yaralı

DÜNYA

'Büyükusta'nın feci ölümü!

DÜNYA

Halepli minik kız ve annesinden mesaj var!