Yahoo, ABD İçin 'Milyonlarca E-Mail Hesabını İnceledi'

Reuters haber ajansı, internet şirketi Yahoo'nun, ABD istihbarat servislerinin talebi üzerine özel bir yazılımla, kullanıcılarına gelen yüz milyonlarca e-maili gizli gizli taradığını açıkladı. Yahoo'nun e-mail hesaplarını araştırmak için geçen yıl özel bir yazılım geliştirdiği de basına yansıyan bilgiler arasında...

"Istek NJA veya FBI tarafından gelmiş olabilir..."

Reuters, üçü eski Yahoo çalışanı olan dört kaynağa dayandırdığı haberinde, e-maillerin taranması talebinin ABD Milli Güvenlik Ajansı (NJA) veya Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kadar gelmiş olabileceğini yazdı.

Şirket BBC'ye yaptığı yazılmış açıklamada "Yahoo kanunlara uyan bir şirkettir, buna ABD yasaları da dahil" ifadesini kullandı.

Üretilen özel yazılımın tüm kullanıcılara gelen elektronik postalardaki belli cümle ve eklentileri taradığı oysa devlete hangi bilgilerin iletildiğinin bilinmediği belirtildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, diğer teknoloji şirketlerine de aynı bir talebin iletilmiş olabileceği aktarıldı.

"Yahoo talebe itiraz edebilirdi"

ABD yasaları, istihbarat birimlerinin "terör saldırılarını alıkoymak de dahil bir dizi gerekçeyle" şirketlerden kullanıcı bilgilerini istek etmesini olası kılıyor.

Şirketler bu taleplere Dış İsithbarat Yoklama Mahkemesi'nde, kamuoyuna kapalı şekilde itiraz edebiliyor.

Oysa Reuters, Yahoo'nun davayı kaybedeceği düşüncesiyle bu yolu seçmediğini ve kararın bazı Yahoo çalışanları arasında hoşnutsuzluk yarattığını aktardı.

Bazı ABD'li telefon ve internet şirketlerinin daha önce istihbarat birimlerine kullanıcı bilgilerini verdiği biliniyor.

Ancak uzmanlar son olayın, bir ABD şirketinin istihbarat birimlerinin talebi üstüne, kayıtlı e-mailler dışında kullanıcılarına gelen tüm e-postaları, gerçek zamanlı olarak taramayı kabul ettiği ilk misal olduğunu söylüyor.

Yahoo iki hafta önce de, bilgisayar korsanlarının 2014 sonlarında 500 milyon kullanıcının bilgilerini çaldığını açıklamış ve kullanıcılara parola değişikliğine gitmeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Bir zamanların arama motoru ve e-mail servisi devi olan Yahoo'nun araştırma ve reklam bölümleri, Amerikalı irtibat ve teknoloji devi Verizon Communications'a devredilme sürecinde.