Wisconsin'de Oylar Bitmiş Sayılacak

ABD’nin Wisconsin eyaletindeki tercih komisyonu, bu eyalette başkanlık seçimi oylarının bitmiş sayılması teklifini kabul ettiğini açıkladı. 10 delegeye sahip eyaletin el değiştirmesi kazananı değiştirmeye yetmiyor. Fakat oyların baştan sayılmasının istendiği öteki eyaletler 20 delegeli Pennsylvania ve 16 delegeli Michigan. Bu üç eyalette de oyların sayılması ve Trump'ın kazandığı bu üç eyaletin tamamının el değiştirmesi durumunda fakat başkanlık Trump'tan Clinton'a geçecek.

ABD’nin Wisconsin eyaleti Wisconsin Seçim Komisyonu yazılmış bir açıklama yaparak, Yeşil Parti adayı Jill Stein'in ve Icat Partisi adayı Rocky Reque DeLa Fuente kadar yapılan itirazı kabul ettiklerini bildirdi.

Komisyon başkanı Mark Thomsen, oyların bitmiş sayılması durumunda sonuçta bir değişiklik beklemediklerini belirterek, “En azından bu sayede sonuçları ikinci kere gözden geçirmiş olacağız ve Wisconsin seçmenine sistemimizin adil olduğunu bir defa daha göstermiş olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Toplam 3 Demokrat Parti ve 3 Cumhuriyetçi Parti’den oluşan komisyonun oyların sayım işlemine perşembe günü başlayacağı belirtildi.

Trump 23 bin oy farkla kazandı

Geçtiğimiz hafta, seçim komisyonu yazılmış bir açıkla yaparak Donald Trump'ın kazandığı Wisconsin eyaletinde oyların bitmiş sayılması için başvuruda bulunulduğunu bildirmişti. 

Wisconsin'da seçimleri şampiyon Trump 1 milyon 404 bin, Halkçı Parti adayı Clinton ise 1 milyon 381 bin 823 oy almıştı. Yeşil Parti adayı Stein'e yalnızca 31 bin 6 oy çıkmıştı. Yenilik Partisi adayı Rocky Reque DeLa Fuente ise bin 514 oyda kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de ABD'li bilgisayar uzmanları elektronik oy verme makinesi bulunan üç eyalette Clinton'a bahşedilen oyların tahminlerden yüzde 7 daha düşük çıktığını ve baştan sayılması gerektiğini söylemişti. Wisconsin de bu eyaletler arasındaydı.

Seçimlerden zaferle çıkarak başkan seçilen Trump, Wisconsin eyaletinde başkanlık seçimi oylarının bitmiş sayılmasına karşın çağrıyı "sahtekarlık" olarak nitelendirmişti.

3 eyaletin tamamı el değiştirirse başkanlık el değiştirecek

Başkanlık seçimlerinde resmen demin açıklanmayan sonuçlara kadar Donald Trump 306, Hıllary Clinton ise 232 temsilci kazanmıştı. 

10 delegeye sahip eyaletin el değiştirmesi kazananı değiştirmeye yetmiyor. Oyların bitmiş sayılmasının istendiği eyaletler 20 delegeli Pennsylvania ve 16 delegeli Michigan. 

Bu üç eyalette de oyların sayılması ve Trump'ın kazandığı bu üç eyaletin tamamının el değiştirmesi durumunda ama başkanlık Trump'tan Clinton'a geçecek.

Donald Trump bu üç eyalette de seçimleri az farkla kazandı. ABD'de yeniden sayım neticesinde daha önce hiç başkanlık el değiştirmedi.

AA ve Al Jazeera


Anahtar Kelimeler:
wisconsin donald trump clinton seçim abd