Ukrayna'da Özel Tim ve Asayiş Şube Yanlışlıkla Çatıştı: 5 Polis Hayatını Kaybetti

Ukrayna'nın başkenti Kiev’de hırsızlık çetesine yönelik operasyona giden özel tim ile asayiş şubeden polisler aralarında yanlışlıkla çatışma çıktı. Çatışmada 5 polis hayatını kaybetti.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı ve milletvekili Anton Geraşenko’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, polis başkent Kiev ve civarındaki bölgede hırsızlık yapan bir çeteyi çökertmek için plan hazırladı.

Çetenin, gece yarısı Kiev bölgesinde yer alan Knyajiçi köyünde bir evde hırsızlık yapacağı bilgisini alan polis, işlem bölgesine özel tim sevk etti.

Operasyonun yapılacağı müstakil evin tabi tarafında inşaat halindeki manâsız bir binaya şüphelileri peşine düşüp takip etmek üzere iki sivil polis yerleştirildi.

2 polis değişken zannedilerek gözaltına aldı

Operasyon öncesi ast evin alarm sisteminin çalışması üzerine durum yerine gelen asayiş şubeden diğer polisler ise inşaat halindeki binada bulunan iki polisi güvenilmez zannederek gözaltına aldı.

Hırsızlık çetesine karşın işlem için haber bekleyen özel tim ekipleri ise işlem yerine geldiğinde iki sivil polisin minibüse alındığını görür görmez, bunların çete mensuplarınca ele geçirildiğini sandı.

5 polis hayatını kaybetti

Bunun üstüne özel timle asayiş şubeden polisler arasında başlayan çatışmada biri özel timden beş polis hayatını kaybetti.

Hırsızlık şüphelisi üç birey ise Kiev’e kaçarken yakalandı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

AA

Anahtar Kelimeler:
ukrayna operasyon çatışma ölü kiev