Türkiye’nin Cinsiyet Eşitliği Karnesi: 144 Ülke Aralarında 130. Sıradayız

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı tahmine kadar, kadınlar ve erkekler arasındaki ekonomik eşitsizlik, 170 yıl daha devam edecek. Keza bayan ve erkekler arasındaki eşitliğinin ülkelere göre değerlendirildiği raporda Türkiye ama 130. sırada yer alabildi.

Ekonomideki cinsiyet eşitsizliği hakkında izah etme yapan İsviçre merkezli Dünya Idareli Forumu (WEF) tahmininde değişikliğe gitti. 2015’te ekonomide kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğin 118 sene sonra ortaya kalkacağını bildiren WEF, bu konudaki ilerlemenin yavaşladığını ifade ederek süreyi 170 yıla çıkardı. Bu durumda WEF’e göre ekonomideki cinsiyet eşitsizliği, 2186’ya değin devam edecek.

Dünya Idareli Forumu Yönetim Kurulu üyesi Saadia Zahidi, “Bu tahminler zorunlu akıbeti göstermiyor. Şu anki gelişme durumunu yansıtarak eylem çağrısı görevi görüyorlar” dedi.

Cinsiyetler arasındaki eşitlikte Kuzey Avrupa ülkeleri ilk sıralarda yer alırken İran, Suudi Arabistan ve Yemen son sıralarda bulunuyor

WEF, 144 ülkedeki araştırmasında cinsiyetler aralarında eğitim ve sağlığa erişim, ekonomik katılım ve fırsat ile siyasi kuvvet eşitliğine baktı. Değerlendirmede İzlanda ve Finlandiya en üstteki sıralarda yer alırken, en dipte Yemen, Suriye, Suudi Arabistan ve İran bulunuyor.

Ruanda 5’inci, Türkiye 130’uncu

Dünyada en fazla parlamenter bayan oranına sahip olan ve çalışan bayan oranının erkeklerden fazla olduğu Ruanda, listede 5. sırada yer bularak uyarı çekti.

WEF’in raporunda idareli katılım ve fırsatın yanı sıra siyasi kuvvet bakımından cinsiyet eşitliğinden uzak gözüken Türkiye ise 130. sırada yer aldı.

Türkiye’de kadınların yüzde 46’sı güvencesiz

Türkiye Istatistik Kurumu verilerine tarafından, Türkiye’de çalışan kadınların yüzde 46’ya yakını devlete ait kayıtlarda yok. Yani, az kalsın çalışan her iki kadından biri tescil dışı. Ne sigortaları, ne emeklilikleri var. Erkeklerde bu oran yüzde 29 seviyesinde.

Kadınların eğitim oranı ile 2015 yılı raporunda küresel çapta 105’inci sırada gelen Türkiye, bu sene 109'uncu sıraya geriledi.

Kadınların 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu Türkiye, kadın milletvekili oranında 125’inci sırada yer alırken, Ruanda 1’inci sırada bulunuyor.

Meclis’teki 550 milletvekilinden ise yalnızca 81’i bayan.

Al Jazeera, DW, AFP ve Reuters