Türk lirası kayıpta ikinci

Sefer YÜKSEL / GAZETE

ABD’de Donald Trump’ın seçimleri kazanmasından bu yanlamasına en çok bedel kaybeden para birimi yüzde 10.3 ile Meksika Pesosu olurken, benzer dönemde yüzde 8.57 eriyen Türk Lirası kayıpta ikinci oldu. Türk Lirası küresel krizin derinleştiği 15 Eylül 2008’den bu yanlamasına ise yüzde 63 kayıpla tekrar ikinci sırada

Dolar, Türk Lirası aleyhinde 3.42 TL ile tarihi zirvesine yakın seyrederken, hükümet dolara olan talebi azaltmak için önlemler alıyor. Bir yandan halk ihalelerinin TL cinsinden öneri alıp anlaşma yapılması ile ilgili mevzuat değişikliğine gidilirken, bir yana da vatandaşa ‘Dolarını bozdur’ çağrısı yapılıyor. ABD’de Trump’ın seçimleri kazanmasının peşinde dolar bütün para birimlerine aleyhinde layık kazanıyor. Yani küresel anlamda yaşanan bu dalgalanmada sadece TL değerinde kaybetmiyor. Oysa daha önce yaşanan küresel dalgalanmalarda da olduğu gibi TL bu kez de azami kayıp yaşamış paralar arasında başı çekiyor. Pek ki, Türk Lirası ayrıca ABD seçimlerinden bu yana keza de Lehman Brothers’ın battığı ve küresel krizin derinleştiği 15 Eylül 2008 tarihinden bu yanlamasına dolar aleyhinde en fazla değerinde kaybeden ikinci para birimi. ABD seçimlerinden bu yana en fazla kaybeden para birimi ise yüzde 10.3 ile Trump’ın sınırına duvar öreceğini açıkladığı Meksika’nın para birimi peso oldu. Türk Lirası ise 7-29 Kasım arasındaki bu dönemde yüzde 8.57 ile en çok bedel kaybeden ikinci para oldu. Yeniden Trump’ın Trans Pasifik Anlaşması’nı (TPP) iptal edeceği açıklamasından etkilenecek olan Japonya’nın para birimi yen ise laf konusu dönemde yüzde 7.47 ile en fazla değer kaybeden üçüncü para oldu. Küresel krizin derinleştiği 15 Eylül 2008’den bu yandan para birimlerinin değer kaybına bakıldığında ise derin kriz yaşayan Arjantin’in parası peso yüzde 80.1 ile başı çekerken, Türk Lirası yüzde 63.1 bedel kaybı ile yeniden en çok değer kaybeden ikinci para birimi konumunda.

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de dün akşam saatlerinde attığı tweet ile gelişmekte olan ülke paralarındaki kayba dikkat çekti.

 

FİTCH: DARBE GİRİŞİMİ EKONOMİ ÜSTÜNDE BASKI YARATMAYA DEVAM EDİYOR

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye için 2016 yıl sonu idareli büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 2.9’a düşürdü. Raporunda “Siyasi ortamın istikrara kavuşmasıyla 2017 yılında idareli büyümede ılımlı bir iyileşme bekliyoruz” diyen Fitch, 2017 ekonomik yükselme beklentisini yüzde 3.1 ve 2018 için idareli çoğalma beklentisini yüzde 3.5 olarak açıkladı. Fitch raporunda, “Sanayi üretimi, perakende satışlar ve işgücü verileri, temmuz ayındaki darbe girişimi ve hükümetin buna verdiği cevabın ekonomi üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

 

HALK, TL İLE ÖNERI ALIP KONTRAT YAPACAK

Hükümet, dolardaki artışa karşısında ulus sözleşmelerinin TL ile yapılması kararını alırken, bunun birincil adımı kamu ihaleleri alanında geldi. Millet İhale Kurumu’nun ilgili 6 yönetmelik değişikliği, Devlete Ait Gazete’de yayınlandı.

 

2008 KRİZİNDEN BU YANLAMASINA TL YÜZDE 63.1 BEDEL KAYBETTİ

 

MEKSİKA PESOSU TRUMP’TAN SONRADAN YÜZDE 10.3 DEĞER KAYBETTİ

 

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
EKONOMİ

Bakan açıkladı! Başvuru için son gün

EKONOMİ

Ücrete yüzde 50 zam var!

EKONOMİ

Torba yasa Meclis'te

EKONOMİ

Pekala işe yaradı lakin...

EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan sürpriz faiz kararı!

EKONOMİ

Bu değişimi neye borçluyuz?