Trump'tan Küba'ya Korkutma

Obama ile birlikte büyüyen Amerika - Küba ilişkisinde akıcılık sağlanıp sağlanmayacağı Fidel Castro'nun hayatını kaybetmesi ve Trump'ın başkan seçilmesiyle birlikte yeniden gündemde. Çünkü yeni başkan Trump, ülkesi ile Küba arasındaki yakınlaşmayı 'daha iyi bir anlaşma' yapılmaması durumunda sonlandıracağını açıkladı.

50 yılı aşkın süredir iki ülke arasındaki diplomatik gerilim, Obama ve Raul Castro'nun bir araya gelmesiyle normale dönmeye başlamıştı.

Obama Küba'da bir elçilik açmayı düşündüklerini ve uygulanan ambargonun hafifletileceğini belirtmişti.

Ama normalleşmeye başlayan ilişkiler Trump'ın politikaları nedeniyle yeni bir kırılma yaşayabilir. Twitter hesabı üzerinden konu ile ilgili bir izah etme yapan Trump, 'Eğer Küba; Kübalılar, Kübalı Amerikalılar ve ABD'nin yararına olacak daha iyi bir anlaşmaya yanaşmaz ise mevcut anlaşmayı sonlandıracağım.' dedi.

Eski ABD Başkanı Obama, ülkesinde Cumhuriyetçiler tarafından Küba'ya taviz verdiği gerekçesiyle eleştiriliyordu. Bu eleştirileri yöneltenlerin bir kısmı ise şuan Trump'ın atama verdiği üst seviye isimler kadar oluşuyor.

45. ABD Başkanı Donald Trump, Fidel Castro'nun hayatını kaybetmesinin arkasında Twitter'da 'Fidel Castro öldü!' yazmıştı

sosyal medya kullanıcıları ise Trump'ı 'kaba olmakla' suçlamıştı.


Anahtar Kelimeler:
küba donald trump abd küba trump