Trump Savunma Bakanını Seçti: 'Mad Dog' Lakaplı James Mattis

ABD'nin yeni başkanı Trump, savunma bakanı koltuğuna emekli general James Mattis'i seçti.

2017'de ABD'de başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump, kabinesini şekillendirmeye devam ediyor. Listenin çoğunu gelecek hafta tamamlamış olacağını söyleyen Trump, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı General James Mattis'i savunma bakanı olarak seçtiğini duyurdu. Trump, Mattis'in pozisyonunu pazartesi günü resmi olarak açıklayacak.

Cincinnati'de bir mitingde konuşan Trump, Mattis'i General George Patton'a benzettiğini söyledi. 66 yaşındaki Mattis, 2003'te Irak'ın işgâlinde tayin almış, Bağdat'a sonuç yapan bir denizci birliğini yönetmişti. İran'ın Ortadoğu barışına en büyük tehdit olduğunu söyleyen Mattis, Obama yönetiminin Ortadoğu'da aracısız olarak askeri müdahaleden vazgeçmesi nedeniyle IŞİD ve sanki örgütlerin yaygınlaştığını savunuyor.

Trump'ın Rusya lideri Putin'e yönelik olumlu söylemlerine güçlü olarak karşı meydana çıkan Mattis, İran'la varılan nükleer anlaşmanın ise bu aşamada sürdürülmesi taraftarı.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Mattis'in en büyük destekçilerinden biri. Trump'la yakın vakit önce telefonda görüşen McCain, Mattis'i yeni başkana kanımca öğüt etti.

'Deli Köpek' (Mad Dog) lakabıyla aşina General Mattis, ayrıca şahin tutumuyla, ayrıca de çok konuşulan sözleriyle tanınıyor.

Orgeneral James Mattis ve meşhur sözleri

"Başarısızlık kaygısıyla uykularım kaçmaz. O kelimeyi heceleyemem bile."

"öncelikle birisini öldürdüğünüz an, hayatınız için bir dönüm noktasıdır. Ama şu da söylenmeli ama bu dünyada öldürülmeyi hak eden pislikler de var."

"Barıştırma için geldim. Topçu bataryalarını getirmedim. Ama gözümdeki yaşla yalvarıyorum: Eğer benimle uğraşırsanız hepinizi öldürürüm."

"Muharebede en manâlı 15 santim iki kulağınızın arasıdır."

"Size ateş edip ıskalamalarından daha güzel bir his olamaz."

"Yalvarıyorum bize karşı gelmeyin. Eğer yaparsanız hayatta kalanlar size neler yaptığımız yazacak ve 10.000 sene daha sonra dahi bunlar hatırlanacak."

'Kabinem muhteşem'

Fox televizyonuna konuşan Trump, burada ise "Kabinede ve arkasında atama alacak isimler müthiş. Az Kalsın tamamını gelecek hafta göreceksiniz" dedi.

Trump'ın en kayda değer seçimlerinden biri dışişleri bakanlığı pozisyonu olacak. Bu pozisyona kimin getirileceği henüz açıklanmadı fakat adı geçen isimler arasında General David Petreaus, Mitt Romney, Rudolph Giuliani, John Kelly, Bob Corker ve Bush’u Irak’ın işgaline ikna edenlerden John Bolton da var.

Trump, yardımlaşmak istediği dışişleri bakanını belirleyince, bu ismi Senato'nun da onayına sunacak.

Reuters, NY Times