Trump Savunma Bakanını Seçti: Emekli General James Mattis

ABD'nin yeni başkanı Trump, savunma bakanı koltuğuna emekli general James Mattis'i seçti.

2017'de ABD'de başkanlık koltuğuna oturacak Donald Trump, kabinesini şekillendirmeye devam ediyor. Listenin çoğunu gelecek hafta tamamlamış olacağını söyleyen Trump, emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı General James Mattis'i savunma bakanı olarak seçtiğini duyurdu. Trump, Mattis'in pozisyonunu pazartesi günü resmi olarak açıklayacak.

Cincinnati'de bir mitingde konuşan Trump, Mattis'i General George Patton'a benzettiğini söyledi. 66 yaşındaki Mattis, 2003'te Irak'ın işgâlinde tahsis almış, Bağdat'a çıkarma yapan bir denizci birliğini yönetmişti. İran'ın Ortadoğu barışına en büyük korkutma olduğunu söyleyen Mattis, Obama yönetiminin Ortadoğu'da aracısız askeri müdahaleden vazgeçmesi sebebiyle IŞİD ve sanki örgütlerin yaygınlaştığını savunuyor.

Trump'ın Rusya lideri Putin'e yönelik olumlu söylemlerine kuvvetle aleyhinde meydana çıkan Mattis, İran'la varılan nükleer anlaşmanın ise bu aşamada sürdürülmesi taraftarı.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Mattis'in en büyük destekçilerinden biri. Trump'la yakın vakit önce telefonda görüşen McCain, Mattis'i yeni başkana kanımca tavsiye etti.

'Kabinem mükemmel'

Fox televizyonuna konuşan Trump, burada ise "Kabinede ve arkasında devir alacak isimler müthiş. Az Kalsın tamamını gelecek hafta göreceksiniz" dedi.

Trump'ın en önemli seçimlerinden biri dışişleri bakanlığı pozisyonu olacak. Bu pozisyona kimin getirileceği henüz açıklanmadı fakat adı geçen isimler arasında General David Petreaus, Mitt Romney, Rudolph Giuliani, John Kelly, Bob Corker ve Bush’u Irak’ın işgaline ikna edenlerden John Bolton da var.

Trump, yardımlaşmak istediği dışişleri bakanını belirleyince, bu ismi Senato'nun da onayına sunacak.

Reuters, NY Times

Anahtar Kelimeler:
trump haber donald trump iran afganistan