'Telafer büyük bir dram yaşıyor'

Irak'ta, Musul kentinin terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması operasyonu sebebiyle 2 gün önce yaklaşık 3 bin ailenin Telafer'den göç ettiği bildirildi.

Yorumlama yapan Ninova İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nureddin Kaplan, "Telafer, büyük bir dram yaşıyor. Musul operasyonun başladığı tarihten bu yandan en büyük göç dalgası 2 gün önce takriben 3 bin ailenin göç etmesiyle yaşanmış oldu." dedi.

Kaplan, göç eden ailelerden bin 500'ünün Musul'un 120 kilometre güneybatısındaki El-Beac ilçesine, bazılarının oradan Suriye'nin Rakka kentine, bazılarının Suriye-Türkiye sınırındaki Azaz'a; bin 500 ailenin ise Telafer'in kuzeyinde Zummar, El-Kesk ve Peşmerge güçlerinin kontrolündeki bölgelere yakın köylere gittiğini bildirdi.

Çoğunluğu Telaferli 300 bine yakın göçmene kucak açan Türkiye'ye teşekkür eden Kaplan, Türk hükümetinden lojistik ve insani takviye başvurusunda bulundu.

Kaplan, Telafer ileri gelenleri ve şeyhleri ile Irak Başbakanı Haydar el-İbadi aralarında yaklaşık iki hafta önce gerçekleştirilen toplantıda, Haşdi Şabi'nin ilçe merkezinin kurtarılmasına katılmaması, bu bölgenin Irak ordusu, polis ve Telafer halkı aşiretlerinden oluşan Haşdi Aşairi tarafından kurtarılması sonucuna varıldığını kaydetti. Kaplan, Irak güçlerine yardım devretmek nedeniyle ortak aşiret birlikleri meydana getirmek için çalıştıklarını ifade etti.

Türkmen asıllı binlerce kişinin, 10 Haziran 2014'te DEAŞ kadar ele geçirilen Telafer'in kurtarılması için düzenlenecek operasyona katılmaya hazırlandığı belirtiliyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Hükümet açıkladı memur maaşları ödenecek

DÜNYA

DEAŞ'a koskocoman darbe: 88 terörist öldürüldü

DÜNYA

DEAŞ'a ağır darbe: 19 militan öldü

DÜNYA

DEAŞ, 32 sivili idam etti

DÜNYA

DEAŞ'a Musul'da büyük darbe

DÜNYA

ABD Irak saldırısını kınadı