Tayland Yeni Kralını Duyuru Etti: Maha Vajiralongkorn

Tayland'da, Veliaht Prensi Maha Vajiralongkorn, ölen babası Bhumibol Adulyadej'in yerine ülkenin yeni kralı oldu. Parlamentodan yapılan daveti kabul ederek “Tayland halkı için bu daveti resmi olarak kabul ediyorum" açıklamasında bulunan yeni kral, sıra dışı kimliği ile tanınıyor. 

Vajiralongkorn, Chakri Hanedanı'nın 10. hükümdarı olarak Rama ismini alacak.

Dünyanın en uzun süredir hüküm süren kralı olan Bhumibol Adulyadej ise yaklaşık iki ay önce 88 yaşında ölmüştü.

Tayland’da 70 yıldır tahtta yer alan Kral Bhumibol Adulyadej, 13 Ekim’de akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirmişti.

O süre Prens olan Maha Vajiralongkorn da halkla birlikle matem yetişmek için taç giyme törenini belirsiz bir süre durdurma başvurusunda bulunmuştu.

Baba Bhumibol’un aksine oğlu halkın büyük bir kısmı tarafından epeyce antipatik bulunuyor.

Hatta eski kral hayatını kaybetmeden önce tahtın tek varisi olan Prens Maha Vajiralongkorn’u bu görevden men etmeyi düşündüğü ve yerine büyük kızını getirmek istediği söyleniyor.

Hem Tayland halkı prensi yurt açık havada çok pozitif süre geçirdiği için böylece tanımıyor.

Tayland’ın yeni Kralının Almanya’ya yaptığı son ziyaret sırasında çekilen görüntüleri ülkede eleştirilere neden olmuştu.

Alman Bild gazetesinde yayımlanan fotoğrafta Prens, düşük kesin pantolonu, atleti ve dövmeleriyle kameralara yansımıştı.

Vajiralongkorn kral ilan edildikten sonradan milli ağıt kaldığı yerden devam edecek ve yeni kral, gelecek sene babası yakıldıktan daha sonra resmi olarak taç giyecek.