Suudi Arabistan'dan umre konusunda geri adım

Suudi Arabistan hükümeti göre son üç yılda ikinci defa umreye gideceklerden 540 Dolar ilave harç bedeli istenmesi umre turizminde istek düşüklüğüne yol açınca kararda değişikliğe gidiliyor.

Başta tur şirketlerini, umreye gidecek olanları ve havayolu şirketlerini olumsuz etkileyen karar bir takım ülkeler tarafından da boykot edip dünya genelinde de umre turizminde kayda değer kayıplar yaşanmaya başlamıştı.

Türk şirketleri de kararın kaldırılması için girişimler yaparken Suudi Arabistan'da konaklama oranlarında düşüş yaşamış oteller girişimde bulundu. Türkiye Gezi Acenteleri Birliği bünyesindeki acenteler, geçtimiz yıllarda 60 bin vize girişi yaparken, ek harç bedelinin peşinde bu sayı 6 bine dek düştü.

"AYNI SEZONDA İKİNCİ DEFA GİDENLERDEN ALINACAK"

Bu gelişmelerin ardındaki Suudi Arabistan'ın 540 dolarlık harcı kaldırma kararı aldığı öğrenildi. Umre turizmi yapan Türk tur şirketleri, ilave harç kararının üç sene içinde değil aynı sezonda ikinci defa gidenlerden alınması yönünde değiştirileceğini ve bu kararın da kısa bir zaman sonra açıklanacağını duyurdu. kişisel butik umre ve hac turları da aranjör Amade Turizm'in ortaklarından Turgut Şimşek, "Suudi Arabistan ek harç kararını üç sene yerine benzer sezonda gidilmesi olarak değiştiriyor. Kararın pazar günü açıklanmasını bekliyoruz. Umre sezonu Kasım ayının başında açıldı. Ramazan ayı ile birlikte sezon kapanıyor. 540 dolar büyük para. Dünya genelinde yolcu azaldı. Suudi Arabistan bunu gördü ve gelen baskılar da eklenince kararı değişiklik yoluna gidiyorlar" dedi.

"DÖVİZ KURU ARTIŞI UMRE TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLER"

Umre ve hac turizminin Türk lirası olması yönünde sosyal medyada kampanya olmasıyla ilgili Turgut Yıldırım şunları söyledi: "Döviz kuru artınca mutlaka negatif bir yansıması oluyor. Bizim harcamımızın yüzde 95'i dolar. Havayolları dolar alıyor. Bunun yüzde 70'i Suudi Arabistan'a konaklama ve otobüs hizmetlerine gidiyor. 42 yıldır riyal ile dolar paritesi benzer. Bu şartlarda TL alıp nasıl dolar öderiz. Döviz kuru artışının umre ve hac turizmini olumsuz kuşkusuz etkiler"

Gökhan ARTAN / İSTANBUL

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Avrupa'da bombalı araç alarmı

DÜNYA

Güney Kore ve ABD'den ortak askeri tatbikat

DÜNYA

İsrail Büyükelçisi 12 Aralık'ta göreve başlıyor

DÜNYA

İtalyan mafya babası yakalandı, üstünden çıkanlar ...

DÜNYA

BM Güvenlik Konseyi'nde Esed skandalı

DÜNYA

Avrupa'nın göbeğindeki havaalanında çöp dağları!

Anahtar Kelimeler:
suudi arabistan suudi haberler haber umre