Suudi Arabistan'da idamla yargılanan Türkler yardım bekliyor

Hatay'dan çalışmak için Suudi Arabistan'a dışarı giden ve değişik tarihlerde 'uyuşturucu bulundurmak' suçundan yakalanıp cezaevine konulan 18 Hataylı emekçi, idam cezası endişesiyle bekliyor. İşçilerin aileleri ise başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan almak üzere yetkililerden idam kararlarının durdurulması için Suudi Arabistan'la görüşmeler yapılmasını istiyor.

37 yaşındaki 2 çocuk babası Altan Sabahtan'ın 16 yıldır Arabistan'da bulunduğunu ve 2010 yılında yapılan bir operasyonda uyuşturucu bulundurmak suçundan tutuklanıp El Hayr Cezaevine konulduğunu belirten babası Bereket Sabah, oğlunun idamla yargılandığını ve son duruşmasının 2017 Mart ayında yapılacağını söyledi. Oğlunun idam kararının onaylanacağını aktaran Bolluk Sabah, bu kararın durdurulması için yetkililerden yardım istedi. Baba Sabahleyin şöyle dedi:

"Oğlum 17 yıldır yurtdışında çalışıyordu. 2010 yılında başına gelen kötü olaylardan nedeniyle. Dürüst mu yanlış mı bilmiyoruz. Bizim bildiğimiz yalnızca oğlum cezaevinde ve 6.5 yıldan sonradan oğlum idamla yargılanmaktadır. Çocuğumuzun ülkesine biran önce dönmesini istiyoruz. Biz Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan ve TBMM'de bulunan vekillerimizden destek eli uzanmasını diliyoruz. Oğlumuzun yakın bir zamanda bizlere kavuşturulmasını diliyoruz."

YAŞINI BÜYÜTTÜĞÜ OĞLU İDAMLA YARGILANIYOR

38 yaşında olan ve idamla yargılanan oğlu Yücel Kudret'in, yurtdışına gidip çalışması için yaşını büyüten babası Yahya Kudret, 12 yıl sorunsuz şekilde Suudi Arabistan'da çalışan oğlunun bir oyuna getirildiğini ve tutuklanıp idamla yargılandığını söyledi. Oğlunun fena niyetli ahali göre maşa olarak kullanıldığını ve kandırıldığını savunan baba Yahya Kudret şöyle konuştu:

"18 sene önce Yücel Kudret'in yaşını büyütüp hayatını koymak ve geleceğini üzere gönderdik. 12 sene orada çalıştı, 12 yıldan sonradan birilerinin eline nasıl düşmüşse, maşa olarak kullanılıyor. 6 yıl 7 aydır cezaevinde yatıyor. Bize gelen bilgide 15 sene mahkumiyet verildiği fakat mahkemenin yaptığı itiraz sonucu bu cezanın idama dönüştürüldüğünü öğrendik. İstinaf mahkemesi ne karar verecek bilmiyoruz. Büyüklerimize sığınıyoruz. İlgililerden ellerinden ne gelirse bu çocukları bize bağışlamalarını, yurduna, ailelerine kavuşturmalarını istiyoruz."

İdamla yargılanan Yücel Kudret'in annesi Alye Kudret ise gözyaşı dökerek oğlunun kurtarılmasını istedi. Alye Kudret, "Ben büyük hastalıklar geçiriyorum üzüntüden. Yürek ve kan basıncı hastasıyım. Büyüklerimizden rica ediyorum, bir el atsınlar, oğlumu geri istiyorum. Ölmeden önce oğlumu bakmak istiyorum, biz burada kan ağlıyoruz ve oğlumuzun hasretini çekiyoruz" diyerek gözyaşı döktü.

KONU BAŞBAKAN'A İLETİLDİ

Hatay Toplum Gönüllüleri İnsani Takviye Vakfı'nın girişimleriyle, Suudi Arabistan'da idamla yargılanan 18 Türk vatandaşının aileleri geçen hafta içinde Başbakan Yardımcısı ile görüşerek konuyu Başbakan Binali Yıldırım'a iletti. AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi ise konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletme sözü verdi.

Suudi Arabistan'da, 'uyuşturucu bulundurmak' suçundan tutuklanan ve idamla yargılanan 18 Hataylı Türk'ün adları şöyle:

Altan Sabah, Yücel Kudret, Yıldıray Töremiş, Remzi Çiçek, Yusuf Açar, Maruf Yılmaz, Sedat Sürmeli, Sabri Boyal, Ahmet Dargın, Özkan Gültekin, Hüseyin İnce, Mehmet Gazi, Nahsen Aytaş, Mustafa Karagülle, Mehmet Ceylan, Ahmet Köksal, Bereket Dilmeç ve Suphi Dinler.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İtalya'da halk oylaması sonrası Başbakan'dan istifa!

DÜNYA

Brezilya halkı yolsuzluklara aleyhinde sokakta

DÜNYA

BM, tarihinin en büyük takviye çağrısında bulundu

DÜNYA

“Ordunun bizi şu anda yakalayacağından eminiz!”

DÜNYA

Bakan Çelik'ten AB'ye: Fasılları açmaya hazırız

DÜNYA

Trump kriz çıkarmaya kararlı! Hedefinde Çin var...

Anahtar Kelimeler:
suudi arabistan idam suudi haberler haber