Suriye: Mevcut Gerilimin Sorumlusu Türkiye'nin Politikaları

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mekdad, Türkiye'nin Suriye konusunda uyguladığı politikaları eleştirerek, yaşanan gerilimden bu siyasetin sorumlu olduğunu öne sürdü.

Associated Press'in bildirdiğine kadar Lübnan'dan yayın yapan el Mayadin televizyonuna konuşan Mekdad, "Türkiye ile Suriye arasında tansiyonun yüksek olmasından Türkiye'nin uyguladığı politikalar sorumludur" dedi.

Fırat Kalkanı Harekâtı zarfında Suriye'nin kuzeyindeki El Bab bölgesinde bulunan Türk birliklerine karşın perşembe günü düzenlenen saldırıda üç asker şehit olmuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), saldırının Suriye rejimine ait savaş uçaklarıyla düzenlendiğini söylemişti.

Mekdad, 3 Türk askerinin şehit olduğu saldırıyı Suriye ordusuna ait savaş uçaklarıyla yapıldığı suçlamasını ne kabul etti ne de reddetti.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere kadar Suriyeli yetkili, "Eğer Türkler, şikayet edeceklerse kendilerine etsinler. Bu durum, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin toprakları içerisinde meydana geldi" diye konuştu.

Bakan yardımcısı hem, Türkiye'nin Suriye'ye yabancı savaşçı göndererek ve bu kişilere silah vererek "Suriye ve Suriyelileri yok etmek" istediğini de öne sürdü.


Anahtar Kelimeler:
asker bbc bbc türkçe button com