Sarkozy: 'Türkiye Avrupa'ya Yok, Asya'ya Ait'

Fransa'da cumhurbaşkanlığına aday olan ve seçim çalışmalarına sürekli eski cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, vatandaşlara hitabında AB'nin geleceğiyle ilgili planlarını aktarırken Türkiye'yi Avrupa'nın haricen gördüğünü açıkladı. Konuşmasında "Türkiye büyük medeniyet ve tarihe sahip olan, büyük ülke" diyen Sarkozy ekledi: "Yalnız Türkiye Avrupa'ya değil Asya'ya ait."

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7 ay kala seçim kampanyaları bütün hızıyla devam ediyor. İki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimlerin birincil turunun 23 Nisan 2017'de, ikinci tur seçimlerin ise 7 Mayıs'ta düzenleneceği açıklandı. 

2007-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan ve Cumhuriyetçiler Partisi'nden namzet olan Nicolas Sarkozy (61), dün akşam Strasbourg'un Reichstett kasabasında bir spor salonunda yaklaşık bin 700 seçmene hitap etti.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı adayı Nicolas Sarkozy, Fransızların milli duygularına hitap eden bir hitabe yaptı.

Sarkozy'nin konuşmasında Türkiye'yle ilgili ifadeler de yer aldı. "Türkiye büyük uygarlık ve tarihe sahip olan, büyük ülke" diyen Sarkozy, "Yalnız Türkiye Avrupa'ya yok Asya'ya ait" dedi ve şöyle devam etti:

"Avrupa'nın ulusal gelirinin yüzde 50'sini Fransa ve Almanya sağlıyor. Avrupa Birliği (AB) başkanlığını Fransa ve Almanya müşterek yürütmeli. AB antlaşmalarının gözden geçirilmesi gerekiyor" şeklinde konuşan Cumhuriyetçiler Partisi adayı hem, "Fransa'da Fransa'ya ait bir İslam olmalı. Fransa'da yaşamış Müslümanlar rahat yaşamalı. İslam diniyle radikal dinci teröristleri karıştırmamak lüzumlu"

AB'nin zorlama bir durumda olduğunu söyleyen Nicolas Sarkozy, "30 yıl sonra nüfusu yükselen ülkelerin başında Nijerya, Çin, Hindistan olacak. Bu ülkelerle ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz" diye konuştu.

Cumhuriyetçiler Partisi'nden 2017 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyan siyasetçiler aralarında eski Başbakan ve Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe (71) de bulunuyor. Öteki adaylar ise Nathalie Kosciusko-Morizet, Bruno Le Maire, François Fillion, Jean- Frederic Poisson ve Jean-Francois Cope.