Sarkozy: Türkiye Avrupa'ya değil Asya'ya ait

Fransa'da cumhurbaşkanlığına aday olan ve tercih çalışmalarına devam eden eski cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, vatandaşlara hitabında AB'nin geleceğiyle ilgili planlarını aktarırken Türkiye'yi Avrupa'nın dışarıda gördüğünü açıkladı.


Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7 ay kala seçim kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor. İki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimlerin ilk turunun 23 Nisan 2017'de, ikinci tur seçimlerin ise 7 Mayıs'ta düzenleneceği açıklandı. 2007-2012 yılları aralarında Fransa Cumhurbaşkanlığı görevinde yer alan ve Cumhuriyetçiler Partisi'nden namzet olan Nicolas Sarkozy (61), dün akşam Strasbourg'un Reichstett kasabasında bir spor salonunda takriben bin 700 seçmene hitap etti. Cumhurbaşkanı adayı Nicolas Sarkozy, Fransızların milli duygularına hitap eden bir söylev yaptı. Sarkozy'nin konuşmasında Türkiye'yle ilgili ifadeler de yer aldı: "Türkiye büyük uygarlık ve tarihe sahip olan, büyük ülke" diyen Sarkozy, "Yalnız Türkiye Avrupa'ya değil Asya'ya ait" ifadesinde bulundu. "Avrupa'nın milli gelirinin yüzde 50'sini Fransa ve Almanya sağlıyor. Avrupa Birliği (AB) başkanlığını Fransa ve Almanya karşılıklı yürütmeli. AB antlaşmalarının gözden geçirilmesi gerekiyor" biçiminde konuşan Cumhuriyetçiler Partisi adayı keza, "Fransa'da Fransa'ya ait bir İslam olmalı. Fransa'da yaşayan Müslümanlar bakımlı yaşamalı. İslam diniyle radikal dinci teröristleri karıştırmamak lüzumlu" dedi.
AB'nin güç bir durumda olduğunu söyleyen Nicolas Sarkozy, "30 sene daha sonra nüfusu yükselen ülkelerin başında Nijerya, Çin, Hindistan olacak. Bu ülkelerle ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz" diye konuştu.


Cumhuriyetçiler Partisi'nden 2017 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyan siyasetçiler arasında eski Başbakan ve Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe (71) de bulunuyor. Öteki adaylar ise Nathalie Kosciusko-Morizet, Bruno Le Maire, François Fillion, Jean- Frederic Poisson ve Jean-Francois Cope.

DHA

Anahtar Kelimeler:
sarkozy asya değil türkiye sarkozy: