Samanyolu galaksisinde yeni yıldız ailesi keşfedildi

İngiltere'deki Liverpool John Moores Üniversitesi Gök Fiziği Araştırma Enstitüsünden araştırmacılar, Samanyolu galaksisinin merkezinde yeni bir yıldız ailesinin varlığını keşfetti.

Çok uluslu gözlem projesi "Sloan Sky Digital Survey" dahilinde çalışan araştırmacılar, ABD'nin New Meksiko eyaletindeki Apache Point Gözlemevi'nde yer alan uzay teleskobundan elde ettikleri kızılötesi izleme verilerini değerlendirdi. Araştırmacılar, laf konusu verileri kullanarak daha önce galaksinin merkezinde yer alan toz bulutunun ardından kaldığı için doğrudan gözlenemeyen bölgeyi inceledi ve varlığı daha önce meçhul bir yıldız topluluğunu saptadı.

Keşfedilen yıldız topluluğunun Samanyolu'nun oluşumunun erken evrelerinde ortaya meydana çıkan ve bir milyon yıldızdan oluşan küresel kümelerin içindeki yıldız gruplarına benzerlik gösterdiği açıklama edildi.

Yıldız ailesinin, galaktik merkezin ilk şiddetli yaradılış safhasında küresel kümelerin parçalanmasıyla meydana gelmiş olabileceği ileri sürüldü.

Araştırmacılar, keşfin Samanyolu'nun merkezindeki yıldızların doğası, küresel kümelerin nasıl ortaya çıktığı ve Samanyolu ile diğer galaksilerin oluşumundaki rollerine dair kayda değer bilgiler sağlayacağını belirtiyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

KKTC karanlığa gömüldü

DÜNYA

DEAŞ'a çok büyük darbe: 88 terörist öldürüldü

DÜNYA

Donald Trump o ülkeyi Twitter'dan uyardı!

DÜNYA

Netanyahu'dan Obama'ya çağrı

DÜNYA

ABD'de üniversite çıkışında nefret!

DÜNYA

Kuveyt, ABD'den uçak istedi