Sabancı Suikasti Faillerinden Fehriye Erdal'a 30 Sene Hapis İstemi

Belçika'da savcı, Türkiye'de işlediği suçlardan gıyabında yargılanan Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal için 30 sene hapis ve 15 yıl emniyet tedbiri istedi.

Belçika'da savcı, Türkiye'de işlediği suçlardan gıyabında yargılanan Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal için 30 sene hapis ve 15 sene güvenlik tedbiri istedi. 

Anadolu Ajansı'nın haberine kadar Karar 2 Ocak'ta açıklanacak.

Sabancı suikastı

Iş adamı Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'li teröristler kadar İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü.

Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar kadar işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999 yılında hapishanedeki bir ayaklanma esnasında öldürüldü. Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı.

Erdal ise 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonradan konut hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti. 

Erdal halen firari.

Anahtar Kelimeler:
haber haberler fehriye erdal hapis