Rusya'dan Halep'te ateşkes açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Cenevrede yapacakları görüşmede silahlı grupların Halepten ayrılmasına ilişkin yıllık belirleneceğini ve bunun arkasından mütareke ilan edileceğini söyledi.

Moskovada Filipinler Dışişleri Bakanı Perfecto Yasay ile görüşmesinin gerisinde düzenlenen iki taraflı basın toplantısında konuşan Lavrov, Suriye krizi ve Halepteki duruma değindi.

Lavrov, "(Cenevredeki) Rus-Amerikan görüşmelerinde silahlı grupların Doğu Halepten ayrılmasına ilişkin güzergah ve süreler belirlenecek. Bunlar kabul edildikten sonradan mütareke yürürlüğe girecek." dedi.

Rus-Amerikan görüşmelerinden sonra Doğu Halepi terk etmeyen silahlı grupları teröristlerle benzer kategoride değerlendirecekelrini gösteren Lavrov, "Doğu Halepten ayrılmayı reddeden grupları teröristlerle benzer değerde tutacağız ve Suriye ordusunun bu nesil gruplara karşı yürüttüğü operasyonu destekleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Lavrov, Cenevredeki görüşmelere bugün başlamaya hazır olduklarını oysa Amerikan tarafının isteğiyle birkaç gün ertelenen toplantının etkili sonuçlanacağını düşündüklerini kaydetti.

öte yandan Lavrov, Halepte çoğalan çatışmalara ara verilmesi için BM Emniyet Konseyine sunulacak 10 günlük "insani ateşkes" tasarısını silahlı grupların güçlenmesine niçin olacağı gerekçesiyle desteklemeyeceklerini söyledi.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İtalya'da referandum sonrası Başbakan'dan istifa!

DÜNYA

Fehriye Erdal'a 30 sene hapis istemi!

DÜNYA

Kayıp eş ortaya çıktı!

DÜNYA

AB yetkilisinin kızına tecavüz edip, öldürdüler!

DÜNYA

Suudi Arabistan'da idamla yargılanan Türkler yardım ...

DÜNYA

Brezilya halkı yolsuzluklara karşı sokakta

Anahtar Kelimeler:
rusya ateşkes haber haberler halep