Rıza Sarraf davası ertelendi

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delmek için entrika planlamak suçlamasıyla New York'ta esir bulunan meslek adamı Rıza Sarraf'ın yargılanma tarihi, avukatının isteği üzerine 23 Ocak'tan 16 Ekim 2017 tarihine ertelendi.

Sarraf, Manhattan Federal Mahkemesi'nde bugün baştan baskın karşısına çıktı.

Duruşmada önce Sarraf'ı savunan avukatlık şirketlerinden Kirkland&Ellis'in ayrıca Sarraf'ı ayrıca de Sarraf'ın para transferinde kullandığı bankalardan Bank of America ve Deutsche Bank'ı da temsil ediyor olmasının sorun olup olmayacağı görüşüldü.

Duruşmada aynı firmanın bu iki banka haricinde Sarraf'ın çalıştığı başka 6 bankayı da temsil ettiğinin anlaşılması üzerine bu konunun diğer bankalarla da görüşüldükten sonradan değerlendirilmesine karar verildi.

Mahkemede laf bölge Sarraf'ın avukatlarından Benjamin Brafman, savcılığın dosyaya yeni unsurlar kattığını, İran yaptırımları listesinde olan Mahan Air şirketi ve Sarraf'ın kardeşi Muhammet Sarraf'ın da iddianameye eklendiğini söyledi.

Savcılığın Türkiye'ye de gitgide artarak bir takım kişilerle de görüştüğünü, davanın boyutları ve kapsamının büyüdüğünü bildiren Brafman, bu nedenle 23 Ocak 2017 olarak belirlenen jürili birincil duruşma tarihinin ertelenmesini istedi.

Dosyaya giren yeni belgelerle ilgili savunma aranje etmek için daha artı zamana ihtiyaçları olduğunu anlatan Brafman, gelecek sene sonbahara kadar süre istedi.

Egemen Richard Berman, Sarraf'ın da ilave zaman isteğini teyit etmesi üzerine savcıların muhalefetine karşın ilk jürili duruşma tarihini 16 Ekim 2017'ye erteledi.

Laf konusu tarihte, esasa ilişkin jürilerin huzurunda ilk suçlama olacak fakat bu tarihe dek prosedüre ilişkin konularda Sarraf tekrar başat karşısına çıkacak.

Duruşma, daha önce Sarraf ve avukatlarının "yargılamayı konut hapsinde bekleme" ve "Konu ABD yargısının alanı dıştan olduğu için dava düşsün" taleplerini reddetmişti.

Sarraf, Mart ayında Miami kentinde havalimanından ABD'ye giriş yaptığı sırada FBI göre gözaltına alınmıştı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması

DÜNYA

"Diğer ülkelerle aramıza duvar örmemeliyiz"

DÜNYA

ABD'den Fidel Castro kararı

DÜNYA

ABD'den geç gelen itiraf!

DÜNYA

ABD'den o ülkeye ilk tarifeli uçuş

DÜNYA

Donald Trump o ülkeyi Twitter'dan uyardı!