Reza Zarrab'ı Tutuklatan Savcı Bharara, Trump'ın Görevde Kalma Önerisini Kabul Etti

ABD'nin 45. başkanı seçilen ve 20 Ocak'ta göreve başlayacak olan Donald Trump'ın, ABD'de meslek adamı Reza Zarrab'ın dosyasının başında bulunan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara ile görüştü. Trump, başarılarından ötürü tebrik ettiği Bharara'dan görevine aynı şekilde devam etmesini istedi. öte yandan ‘üçkâğıt, kara para temize çıkartma ve İran'a karşın yaptırımlarını delmek' suçlamalarıyla New York'ta tutsak olan Reza Zarrab'ın yargılanma tarihi, avukatının isteği üzerine 23 Ocak'tan 16 Ekim 2017'ye ertelendi.

ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın 17 Aralık kanunsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Reza Zarrab'ın ABD'de ‘üçkâğıt, kara para aklama ve İran'a karşın yaptırımlarını delmek'ten yargılandığı davanın savcısı Preet Bharara ile bir görüştüğü öğrenildi.

Reuters'in haberine göre Trump'ın New York'un en ünlü savcısı Bharara ile ulus yolsuzluğu ve Wall Street'deki üçkâğıt suçlarıyla ilgili aralıksız bir takım davalarla ilgili olarak New York'daki Trump Tower'da buluştuğu belirtildi.

"Göreve devam etmemi istedi"

Görüşmenin ardından basın mensuplarına yorumlama yapan Bharara, Trump'ın kendisini şimdiye kadarki başarılarından ötürü kutladığını ve aynı özveri ile görevine devam etmesini rica ettiğini söyledi. Savcı Bharara, Trump'ın bu teklifine olumlu cevap verdiğini de belirtti. Geçen hafta New York Post gazetesinde meydana çıkan bir haberde Trump'ın ABD'nin meşhur canice avukatı Marc L. Mukasey'i Bharara'nın yerine atamak istediğine dair bir iddia yer almıştı.

Göreve 2009 yılında Obama göre getirilen Bharara'nın tahsis süresi içinde o kadar çok suçun açığa çıkarılması ve cezalandırılması konusunda üstün bir performans göstermesi nedeniyle Trump'ın dikkatini çektiği düşünülüyor.

Kayda Değer isimleri hak önüne çıkarmıştı

Bharara'nın aralarında siyasi kanunsuzluk suçlamalarının da bulunduğu pek fazla davada başarılı sonuçlar elde etmesi başsavcının Cumhuriyetçi kanat içinde de popülerleşmesine neden oldu. Bharara'nın yargı önüne taşıdığı isimler arasında eski Kongre Sözcüsü Sheldon Silver ve eski Demokrat Senato üyesi Dean Skelos bulunuyor.

Bharara, seçimlerden önce kendisine "Yeni başkan eğer Cumhuriyetçi olursa onunla da benzer şevkle çalışır mısınız?" sorusuna "Ben mesleğimi seviyorum, hangi başkan göreve gelirse gelsin onunla çalışmaktan gurur duyarım. Ofiste çok iyi bir meslek çıkardığımızı düşünüyorum" cevabını vermişti.

Zarran'ın duruşma tarihi 10 ay ertelendi

öte taraftan Reza Zarrab'ın New York'ta yargılandığı davanın 16 Ekim 2017'ye ertelendiği açıklandı.

VOA'dan Can Kamiloğlu'nun haberine kadar Zarrab'ın savunma avukatlarından Benjamin Brafman daha önce 23 Ocak’ta yapılmasına karar bahşedilen davanın aslının görülmesine başlanacağı jürili duruşmaların tam on buçuk ay sonrasına ertelenmesini istedi.

Mahkeme hakimi Richard Berman ve New York Güney Bölgesi Savcılığının şaşkınlıkla karşıladığı talep konusunda Zarrab'ın avukatlarının ısrarcı olması nedeniyle, duruşma hakimi Berman, davanın aslının görüleceği duruşmaların 16 Ekim 2017 tarihinde yapılmasına karar verdi.

‘Siyasi beklentiler olabilir’

Davanın aslının bütün on buçuk ay ertelenme talebinin siyasi beklentiler doğrultusunda gücenmiş bir karar olduğu açıklama edildi.

New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut, “ABD’de yaşanan siyasi iklim değişikliği, Başkanın değişmesi savunma makamını bir çeşit siyasi beklentiler içerisine sokmuş olabilir” dedi. Duruşma ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akbulut, davanın seyrinin değiştiğini belirtti. Akbulut, “Bu duruşmada Sarraf’ın avukatlarının Türkiye’ye gidip bir takım tanıkların ifadelerine başvurduğunu öğrendik. Aynı yola bahis makamı da başvurabilir” dedi.

Sputnik News, VOA ve Reuters