Putin, Rusya'nın dış politika konseptini onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ABD ve NATO ilişkileri ile Suriye politikası gibi konuların ön plana çıktığı yeni dış politika konseptini onayladı.

Putin'in imzasıyla ilgili kurumun internet sitesinde yayımlanan dış politika konseptinde, Rusya'nın tabanca kontrolüyle ilgili milletlerarası yükümlülükleri yerine getirdiği ve nükleer tabanca kapasitesinin kademeli olarak azaltılması konusunda görüşmelere hazırlanmış olduğu belirtildi.

Belgede, Rusya'nın özellikle Ortadoğu'da nükleer ve kitle tahrip silahlarından arındırılmış bölge kurulmasını desteklediği ve ABD ile imzalanan stratejik silahların azaltılmasına karşın anlaşmanın uygulanmasını önemli gördüğü kaydedildi.

ABD ve NATO ile ilişkilere geniş yer verilen dış politika konseptinde, Moskova'nın NATO'nun Rusya sınırlarına yaklaşması ve askeri varlığını artırmasından hastalık duyduğu açıklama edildi.

Belgede, ABD'nin küresel hava savunma sistemi, Rusya'nın milli güvenliği için "tehdit" olarak nitelendirilirken Moskova'nın karşılık verme hakkını gizli tuttuğuna aksan yapıldı.

Rusya'nın ABD ile ilişkilerini iki ülkenin de yararına olacak şekilde geliştirmeye hazır olduğu açıklanmış belgede, "Moskova, ABD'nin milletlerarası arenadaki eylemlerinde küresel hukuk kurallarına bağlı kalmasını umut ediyor" ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'nın manâlı ticaret ortaklarından biri olduğu vurgulanan belgede, Moskova'nın Avrupa ile öngörülebilir ve kararlı bir meslek birliğinden yana olduğuna ve buna ulaşılmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekildi. Rusya'nın yeni dış politika konseptinde hukuka intibak prensibi Rus dış politikasının önceliklerinden biri olarak gösterildi.

Rusya'nın Suriye krizinin çözülmesinden yana olduğu ve terörle mücadelede karşılıklı cephe kurulmasını öneri ettiği kaydedilen belgede, "Rusya, Suriye'nin birlik, özgür ve toprak bütünlüğünü destekliyor" denildi.

Gelinen aşamada küresel güç hakimiyeti kurulması çabalarının akım haline dönüştüğü savunulan belgede, Birleşmiş Milletler, uluslararası ilişkiler açısından alternatifsiz bir inşa olarak nitelendirildi.

öte taraftan belgede, Rusya'nın herhangi bir ülke yönetiminin hukuka tutarsız bir şekilde değiştirilmesi nedeniyle içişlerine yönelik dış müdahale girişimlerine karşısında koyacağına aksan yapıldı.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Putin için 500 tane klonlandılar

DÜNYA

Oylar yeniden sayılsın diye harekete geçtiler

DÜNYA

ABD sosyal konutlarda sigarayı yasakladı

DÜNYA

Bharara görevde kalma önerisini kabul etti

DÜNYA

Rıza Sarraf davası ertelendi

DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması

Anahtar Kelimeler:
putin rusya dış onayladı politika