Peşmerge'den PKK'ya 'Irak'ı terk et' çağrısı

Irak Kürt Yöresel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Güçleri Sincar Cephesi Sorumlusu Hür Lezgin, terör örgütü PKK'ya Irak'ı terk et çağrısında bulunarak, "PKK bizim için bir sorun ve kriz çıkarmadan Şengal (Sincar), Kandil, Süleymaniye, Kerkük, Mahmur ve öteki tüm bölgeleri terk etmelidir. PKK sadece Şengal için değil tüm Kürdistan bölgesi için tehdittir." dedi.

Lezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul'a alt Sincar ilçesi ile diğer bölgelerdeki PKK varlığından rahatsız olduklarını belirtti.

PKK'nın, IKBY'nin içişlerine müdahale etmekten vazgeçmesini ve bütün bölgelerden çıkması gerektiğini vurgulayan Lezgin, şunları söyledi:

"Sınırlarımız bellidir. Zaten yeterince problem ve krizle boğuşuyoruz. PKK, bizim için bir sorun ve kriz çıkarmadan Şengal, Kandil, Süleymaniye, Kerkük, Mahmur ve diğer tüm bölgeleri terk etmelidir. PKK yalnızca Şengal için değil bütün Kürdistan bölgesi için tehdittir. Bu sorun yıllardır devam ediyor. PKK'nın, Kürdistan bölgesinin içişlerine müdahalesi yeni değildir. Doğrusu örgütün varlığı bizim için büyük bir problem ve baş ağrısının kaynağıdır."

IKBY'DEN SİNCAR TEPKİSİ: "PKK DÜŞ GÖRMESİN"

Lezgin, terör örgütü PKK'nın, YPG, YBŞ ve daha çoğu öbür isimlerle Sincar'da varlık gösterdiğini aktararak, "Bütün bu örgütlerin, PKK olduğunu biliyoruz. Hangi adı alırlarsa alsınlar bunlar PKK'dır. Bunların varlığı alan halkı üstünde ciddi bir tehdittir. Gelecekte neye kalkışacaklarını kestiremiyoruz. Şengal halkı sürekli olarak bu emellerin kurbanı olmaktan korkuyor. PKK'nın buradaki varlığı nedeniyle yeni bir trajedi yaşamak istemiyor." değerlendirmesinde bulundu.

PKK’nın Sincar'da Ezidi çocuklarını kullandığını anlatan Lezgin, "Örneğin PKK, 8 ila 10 yaşındaki erkek ve kız çocuklarını götürüp ideolojik eğitim verdikten sonra onları silah altına alıyor. Bu bol miktarda yaşanan bir hadisedir." dedi.

Sincar'ın batısının Suriye ile sınır olması sebebiyle PKK militanlarının diledikleri süre gidip geldiklerini, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin de PKK'ya aynı bir amacının ve projesinin olduğunu ileri süren Lezgin, şunları kaydetti.

"Haşdi Şabi'nin içindeki bazı grupların, PKK ile işbirliği içinde olduğuna dair bilgimiz var. Bunlar, bölgede PKK'ya para ve silah yardımında bulunuyor. Burada Irak hükümetinin ne çıkarı olduğunu merak ediyorum. PKK'ya yardım edilmesinin Irak'ın çıkarına olmayacağına inanıyorum. PKK ile ilişki kuran ve işbirliğini geliştiren Haşdi Şabi gruplarının da Şengal'de bir takım projelerin arkasında olduğunu düşünüyorum. Çünkü Şengal Dağı ve bölgesi stratejik açıdan büyük öneme sahiptir. O nedenle Haşdi Şabi burayı Suriye ve Irak'taki Şii grupların esas üssü haline getirmek, aynı zamanda iletişim ve koordinasyon merkezi biçiminde kullanmak istiyor. PKK ile geliştirdikleri işbirliğinin de bu amaç doğrultusunda olduğu kanaatindeyim."

"Sincar'ı PKK'ya yar etmeyiz"

IKBY'den Sincar tepkisi: "PKK düş görmesin"

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Suriye'nin Çobanbey ilçesinde intihar saldırısı! Ölü ...

DÜNYA

ABD'de üç camiye tehdit mektubu!

DÜNYA

Mahkumlar tuvaletteki parmaklıkları kırıp firar etti

DÜNYA

"Oyların baştan sayımı pişmiş aşa su katmaktır"

DÜNYA

Polen fırtınası can almaya devam ediyor

DÜNYA

Azerbaycan, Ermenistan'a ait İHA'yı düşürdü

Anahtar Kelimeler:
sincar pkk peşmerge koalisyon silah