Paris saldırılarının 'kara kutu'su Abdeslam konuşmayı reddediyor

Paris saldırılarının hayatta kalan tek şüphelisi olan Salah Abdeslam, tekrar dominant karşısına çıktığı Fransa'da konuşmayı tekrar reddetti.

Associated Press'te yer alan habere tarafından Paris savcılığı sözcüsü Agnes Thibault-Lecuivre, bugün Abdeslam'ın yeni bir sorgu çabası için terörle çaba hakiminin karşısına çıkarıldığını söyledi. Lecuivre, Abdeslam'ın hakimin sorularına cevap vermeyi reddettiğini kaydetti.

öte yandan Abdeslam'ın yeni bir avukat da talep etmediği bildirildi.

Eski avukatları, konuşmayı reddettiği için Abdeslam'ı savunmayı bırakmışlardı.

Birincil yakalandığında kendisinin radikalleşmesine giden süreci ve 13 Kasım 2015 Paris saldırılarındaki rolünü açıklamak istediğini söyleyen Abdeslam, arkasından hücresinde 24 saat her tarafında gözlenmesini protesto nedeniyle konuşmama kararı almıştı.

Abdeslam, 13 Kasım 2015'teki Paris saldırılarının azmettiricisi ve baş şüphelisi olarak aranırken 18 Mart'ta Brüksel’in Molenbeek semtinde terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda zarar görmüş olarak ele geçirilmişti.

Abdeslam, 18 Mart'ta Brüksel'de düzenlenen operasyonda böyle yakalanmıştı.

Paris saldırılarında kullanılan arabaları kiralayarak saldırganlara yardım eden ve sonrasında kaçmayı başaran Abdeslam'ın beraberindeki üç kişiyle Belçika'ya geri döndüğü saptama edilmişti. Brüksel doğumlu 26 yaşındaki Fransız vatandaşı Abdeslam, Paris saldırısında kendini havaya uçuran Brahim Abdeslam'ın kardeşi.

Paris saldırılarında da 130 kişi yaşamını yitirmiş ve iki başkentteki saldırıların sorumluluğunu terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

AVUKATLARI PARİS SALDIRGANINI SAVUNMAYACAK

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Tayland'ın dövmeli kralı tahta çıkıyor!

DÜNYA

Duterte'nin korumalarına bombalı atak

DÜNYA

ABD-Küba arasında bir birincil!

DÜNYA

THY uçağına bagaj yükleme aracı çarptı

DÜNYA

Putin ile Trump bu kere ters düştü!

DÜNYA

Sydney'e inen uçakta korkutan türbülans: 7 yaralı